Çin, Blockchain Şirketleri için Sağlıklı Gelişmeyi Teşvik Etmek İçin Yeni Düzenlemeler Duyurdu

Blockchain Sektörünün Sağlıklı Gelişimini Teşvik Etmek İçin Kurallar

Çin’in 15 Şubat’ta yürürlüğe giren Blockchain Bilgi Hizmeti Yönetimi Yönetmeliği, blockchain teknolojisi ve ilgili hizmetlerin sağlıklı bir şekilde gelişmesini sağlayacak. Kuralların “ulusal güvenliği ve sosyal kamu çıkarları ve vatandaşların meşru haklarını ve çıkarlarını korumak için” oluşturulduğu belirtildi.

Çin hükümeti ilk kripto para tekliflerini yasakladığı ve yerel kripto para birimi borsalarının Asya ülkelerinin ekonomisinde faaliyet göstermesini engellediği 2017’den bu yana sanal para birimleri üzerinde baskı yaptı.

Ancak hükümet, kripto para birimi aleminin dışındaki birçok kullanımından dolayı ledger teknolojisine hoşgörülü görünüyor. Petrol, denizcilik ve tarım gibi endüstriler, bitcoin gibi kripto varlıklarını destekleyen teknoloji olan blockchain’e ilgi göstermeye başlıyor.

Kullanıcılar için Sıkı Kayıt Gereksinimleri

Artık Blockchain şirketlerinden,kullanıcıları gerçek adlarıyla ve ulusal kimlikleriyle veya cep telefonlarıyla kaydetmeleri istenecek. Şirketler, devletin mevcut ulusal yasalara karşı bir tehdit oluşturduğunu veya bunlara aykırı olduğunu düşündüğü verileri yetkililerle paylaşıcak. Yeni düzenlemelerde yapılacaklar:

Blockchain bilgi hizmeti sağlayıcısı, bilgi içeriği güvenliği yönetimi sorumluluğunu uygular ve kullanıcı kaydı, bilgi incelemesi, acil durum yanıtı ve güvenlik koruması gibi yönetim sistemleri kurar ve geliştirir … Kullanıcı gerçek kimlik doğrulama yapmazsa, blockchain bilgi servisi sağlayıcısı ilgili hizmetleri kullanmasına engel olur

Şirketler ayrıca, katı kayıt gerekliliklerini yerine getirirken, ürün yelpazesindeki yeni güncellemeleri devlete bildirmeleri ve “sosyal denetimi kabul etmeleri” istenecektir. CAC, kurallara aykırı olduğu tespit edilen hareketlerin cezalara veya kovuşturmaya maruz kalabileceğini belirtti. Para cezaları 5.000 yuan ile 30.000 yuan arasında değişmektedir (700 ila 4,400 ABD Doları).

CAC, yeni düzenlemeler ile blok zincirleme endüstrisini güçlendirmek için çalıştığını iddia ediyor. “Endüstrinin disiplinini güçlendirmek, endüstri standartlarını iyileştirmek” ve diğer şeylerin yanı sıra “sektör kredi değerlendirme sistemi inşasını teşvik etmek” blok zinciri platformlarına rehberlik etmek niyetinde olduğunu söylüyor.

 

.