Apple Çin’de Son Çıkardığı Modellerin Fiyatlarında Dumping Yaptı

Apple, Çin’deki piyasalarda son çıkan iPhone modelleri için talep olarak zayıf bir mali çeyrek olacağını görüyor.

CNBC’ye göre, Alibaba destekli JD.com ve Suning dahil birçok yerel perakendeci, Apple’ın birinci sınıf akıllı telefonlarında büyük indirimler uyguladı. Suning 128 GB iPhone XR modelinin fiyatını 1.036 $ ‘dan 858 $’ a düşürdü -% 17.1 indirim. Diğer bir perakendeci, Apple’ın ABD’deki resmi fiyatından neredeyse 200 $ daha düşük olan 1.436 dolara Apple’ın en kaliteli akıllı telefonu iPhone XS’i satıyor.

İki ünlü elektronik perakende mağazası olan Pinduoduo ve Taobao.com da iPhone XS ve iPhone XR modellerini ABD oranlarından 100 $ daha ucuz satıyor.

Çinli tüketiciler, Huawei tarafından üretilen akıllı telefonlar gibi daha ucuz ve daha zengin özelliklere sahip alternatifler arıyor.

Shanghai merkezli Canalys’in analisti olan Mo Jia, hem iPhone XR’in hem de iPhone XS’in nispeten yeni modeller olduğunu ve Apple gibi trilyon dolarlık bir şirket için indirim yapmasının nadir olduğunu belirtti. Ancak, CEO Tim Cook’un geçen haftaki ilk çeyrek tahminlerinin ışığında, ABD firmasının üst modellerinin fiyatlarını düşüreceği düşünülmüyordu.

Apple, kanal fiyatlarını düşürerek pazarın nasıl bir tepki vereceğini test etmek istiyor olabilir. Veya Apple, iPhone stoklarını temizlemek için baskı altında olabilir ”