İngiltere 2018 Yılında Kripto Girişimlerine Yatırılan Fon Miktarını 255 Milyon $ Arttırdı

Brexit ve kripto para birimi piyasalarındaki keskin gerileme, İngiliz kripto endüstrisinin büyümesini durduramadı. Yıl sonu rakamları, Birleşik Krallık’taki kripto ile ilişkili şirketlerin 2018 yılında sermaye girişimi finansmanında toplam 200 milyon £ (255.2 milyon $) ‘ı artırdığını gösteriyor.

Kripto Endüstrisi İngiltere’de Büyüyor

İngiltere’nin London & Partners ve Pitchbook’u tarafından yayınlanan yeni yatırım rakamları, İngiliz teknoloji firmalarının 2018’de bir önceki yıla göre 3,12 milyar sterlin olmak üzere toplamda 2,49 milyar sterlin artırdığını gösteriyor. Hem başkent hem de ülkenin ekonomik kalbi olan Londra, bu yükselişin yaklaşık yüzde 72’sinden sorumluydu;

İngiltere’de 2018’de özellikle iyi olan bir alan varsa o da kripto para birimi ve blok zincirleme şirketleridir. Sektör geçtiğimiz yıl rekor bir büyüme elde etti ve İngiliz firmalar 200 milyon sterlinin üzerinde risk sermayesi fonu aldı. Önemli anlaşmalar arasında Bitfury için 61 milyon sterlinlik özel bir  fon yatırım turu ve Londra merkezli Tradeix için 12 milyon sterlinlik bir A yatırım Turu vardı.

Londra Hala Global Teknoloji Merkezi

2017’den itibaren toplam girişim sermayesi yatırımındaki düşüşe rağmen, rakamlar hem İngiltere hem de sermayesinin 2018’de Avrupa’daki teknoloji girişimleri için en anlamlı pazarlar olduğunu göstermektedir. Toplam risk sermayesiyle ilk üç ülke arasında 2018’de teknoloji şirketlerine yatırıldı. İngiltere, 2,49 milyar£ ardından Almanya 1,38 milyar£, ardından Fransa ise 1,03 milyar£ ile piyasaya egemenler. En üstteki üç şehre baktığımızda Londra’nın 1.8 milyar sterlinle öncülük ettiği benzer bir tablo çizerken, Berlin 936.53 milyon sterlin ile ikinci sırada yer alıyor ve en sonunda Paris 797.04 milyon sterlin ile geliyor.

Belediye Başkan Yardımcısı Rajesh Agrawal, “Bu rakamlar, Londra’nın teknoloji, inovasyon ve yaratıcılık için küresel bir merkez olarak güçlendiğini gösteriyor. Teknoloji sektörümüzün fantastik başarısı, kentimizin teknolojiye açıklığına ve çeşitli uluslararası yetenek havuzumuza dayanmaktadır. Brexit’in sonucundan bağımsız olarak, Londra dünyanın her yerinden yeniliklere, yeteneklere ve yatırıma açık kalacaktır. ”