Fransa da 24 Tütün Mağazasında Bitcoin Satılmaya Başlandı

Fransa’nın başkenti Paris’te en az 24 tütün dükkanı bitcoin kuponu satmaya başladı. Yaygın olarak “tabac” olarak bilinen mağazalar, geçtiğimiz yıl kripto para birimi satışları için yasal onay aldı. Fransa’daki tescilli tütün mağazalarının yaklaşık dörtte birini temsil eden 6.500’den fazla sekmenin Şubat’a kadar BTC kuponları sunmaya başlaması bekleniyor.

BTC Kuponları 50, 100 ve 250 Euro

9 Ocak’ta yayınlanan (sadece altı tabac’tan bahseden) Reuters haberine göre, Fransız finansal teknoloji grubu Keplerk, tütün mağazalarında bitcoin satışını destekliyor. Şirket, 2018 yılında, tabac sahiplerinin Keplerk’in web sitesinde bir cüzdandan kullanılabilecek BTC kuponları satmalarına izin veren yerel bir ödeme yazılımı sağlayıcısıyla bir anlaşmaya vardı. Keplerk, Fransa başkentinin web sitesine yaptığı açıklamada 24’te tütün satışı yapan tütün mağazasının bitcoin kuponu satıcağı bilgisini verdi.

Şu anda, BTC kuponları üç fiyat olarak 50, 100 ve 250 Euro (43, 86 ve 250 $) satın alınabilir. Euro karşılığında kullanıcı,  bir kod ve bir QR kodu içeren bir bilet alır. Alıcılar daha sonra, kuponlarını bitcoin  veya ethereum kripto para birimine dönüştürmek için Keplerk web sitesinden dönüştürebilir.. Keplerk, satılan her bilet için yüzde 7’lik bir komisyon talep ediyor ve tütüncülere % 1,25 veriyor.

Keplerk’in kurucu ortağı Adil Zakhar şunları söyledi:

Bazı insanlar bitcoin’leri çevrimiçi hale getirmeyi karmaşık buluyorlar Yerel tütün dükkanı sahiplerine, uzak bir anonim web sitesine güveneceğinden daha fazla güveniyorlar.

Tabacco mağazaları hali hazırda puro, sigara ve piyango bileti de dahil olmak üzere çeşitli ürünleri satmaktadır. Fransa’nın 24.000 lisanslı tütün mağazasının birçoğu, tütün satışlarındaki azalan geliri telafi etmek için ön ödemeli kredi kartları, cep telefonu kredileri ve para transferi hizmetleri gibi yeni alanlara taşındı.