Yubico, iPhone’lar için ilk Lightning güvenlik anahtarını duyurdu

Yubico, iPhone’larda fiziksel  doğrulama sağlayan ilk cihaz olan Lightning portlarında kullanım için popüler Güvenlik Anahtarının yeni bir versiyonunu duyurdu. Cihaz ayrıca bir USB-C bağlantısını da destekliyor.

Önceden, bir güvenlik anahtarını bir iPhone’a bağlamanın tek yolu Bluetooth üzerindendi. Android cihazlar NFC üzerinden de eşleşebilir, ancak iOS’un mevcut NFC kısıtlamaları uyarınca bu işlevsellik mümkün değildir.

iPhone’larla bağlantı kurmanın en iyi yolu olarak Bluetooth ile sona erdi,  “Bunun yeterince iyi olmadığını hissettik. Kullanıcıların bir güvenlik cihazı kullanma engelini aşmasını istiyorsanız, bu kullanılabilirlik problemini çözmelisiniz. ”

Güvenlik anahtarları, hizmetlere giriş yapmak için ya parola değiştirme ya da ikinci bir faktör olarak kullanılan fiziksel cihazlardır. Kullanılan protokol nedeniyle, geçiş halindeki kodlara müdahale etmek çok zor, bu da bir paroladan, hatta bir kerelik koddan çok daha güvenli. Yubico, USB ve NFC üzerinden bağlanan güvenlik anahtarlarını zaten sunuyor. Bugünkü duyurunun bir parçası olarak, Yubico ayrıca geleneksel USB Anahtarının NFC özellikli bir sürümünü de piyasaya sürüyor.

Yubico, Lightning anahtarını duyurmadan yalnızca birkaç gün önce Apple’ın MFi Programı aracılığıyla onay aldı, ancak yeni anahtarın kullanıcılara hazır olması için daha önce yapılması gereken çok iş var. Neredeyse her büyük servis USB ve Bluetooth anahtarlarını (özellikle Google, Microsoft ve Facebook) destekler, ancak Lightning girişlerini desteklemeden önce uygulamaların yeni koda ihtiyaçları olacaktır. Yubico, Lightning’i mevcut uygulamalara entegre etmek için zaten bir kod yayınlamıştır, ancak uygulama üreticilerinin kodu kabul etmesinin ne kadar süreceğini söylemek zordur.