Google Play Store, Samourai Cüzdanının Güvenlik Özelliklerini Kaldırmaya Zorladı

Samourai Cüzdan, Google Play Store’un “son derece kısıtlayıcı politikaları” nedeniyle, bir dizi güvenlik özelliğinin cüzdandan kaldırıldığını açıkladı. Geliştiriciler yeni kurallara muafiyet başvurusunda bulundular, ancak Google başvurularını reddetti.

Gizliliği geliştiren mobil BTC cüzdanı Samourai geliştiricileri Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Google Play Store’un yeni politikaları nedeniyle bir dizi güvenlik özelliğini devre dışı bırakmak zorunda kaldıklarını duyurdu.

“Google’ın son derece kısıtlayıcı politikalar nedeniyle cüzdanımızda mevcut olan  birçok özelliğimizi şu anda devre dışı bırakmamız gerekiyor ve bunu büyük bir üzüntüyle size duyurmak zorundayız.”

Samourai, yeni kurallara muafiyet başvurusunda bulunduklarını belirtti.  Google’a yapılan başvuruda“bu tür bir işlevselliğin kaldırılması, bu özelliklere güvenen kullanıcıların daha az güvende ve daha fazla güvenlik açığına neden olacağını” açıkladı. Ancak, teknoloji devi hala uygulamalarını izin vermedi.

Geliştiriciler, Google’ın, cüzdanın sunduğu güvenlik yararlarından hiçbirini umursamadığını belirtti.

Üç Hardcore Güvenlik Özelliği Gitti

Kaldırılması gereken üç özellikten biri – SIM Anahtar Savunması – Samourai, “kullanıcıları, SIM kartlarının şebeke operatörlerinin aşırı derecede zayıf olması nedeniyle çalındığı” konusunda uyaran bir özellik olarak nitelendirdi. Telefonun SIM kartı değiştirildiğinde, güvenilir bir telefon numarasına SMS mesajı gönderin.

Devre dışı bırakılması gereken bir diğer özellik ise, kullanıcıların cüzdan uygulamalarını akıllı telefonlarına fiziksel erişimi olan saldırganlardan gizlemelerini sağlayan bir yöntem olan Stealth Mode. Özelliği etkinleştirmek, tespit edilmeyen giden aramalar yapmak için uygulamaya erişim izni verilmesini gerektirir.

Son özellik ise ” cihazlarını kaybeden kullanıcıların bitcoin cüzdanlarını uzaktan silmelerini sağlayan Uzaktan SMS Komutları.

Bu arada, Samourai geliştiricileri, yeni sürüme geçmeden önce kullanıcılara gizli modu devre dışı bırakmalarını tavsiye etti.