ABD medyası: Çinli Telefon Üreticileri Apple’ı Fiyat ve Değer Olarak Geride Biraktılar

Geçtiğimiz hafta, Apple 16 yıl içinde ilk kez gelir beklentilerini azalttı ve hayal kırıklığı yaratan satışlarını şirketin üçüncü büyük pazarı olan Çin’e bağladı. Ancak sektör gözlemcileri, 4 Ocak tarihli New York Times raporuna göre, rekabetçi Çinli telefon üreticilerinin Apple’ın satışlarındaki düşüşün ana nedeni olduğunu söylediler.

Huawei, Xiaomi, Oppo ve Vivo gibi yükselen Çinli telefon üreticileri, tüketicilerin telefonlarında bir iPhone’da yapabilecekleri her şeyi yapabildiklerini gördüğü Fransa, Almanya, Hindistan ve Güneydoğu Asya gibi yerlerde giderek daha fazla müşteri kazanıyorlar.

Bir iPhone XR Çin’de yaklaşık 950 $ ‘dan satılır ve iPhone XS yaklaşık 1.250 $’ dan satılır.Bu arada, Huawei’nin yüksek kaliteli telefonları yaklaşık 600 $ ‘a gibi daha düşük fiyatlara sahiptir.

ABD medyası, Xiaomi’nin Hindistan’ın en çok satan telefon markası olduğunu belirtti.

Wall Street Journal’ın raporuna göre, Eylül ayında 999 Dolarlık XS ve 1.099 $ XS Max’a daha ucuz bir alternatif olarak tanıtılan Apple’ın 749 dolarlık iPhone XR’si, şirketin umduğu gibi satmıyor – özellikle Çin müşterileri arasında.

Apple, üretim tahminlerini düşürdü ve daha fazla satış yapmak için indirimler sunuyor .Ancak Çin’deki tüketiciler, Huawei, Xiaomi, Oppo ve Vivo tarafından üretilen ve tümüyle benzer ürünler sunan daha uygun fiyatlı Android telefonları tercih ediyor.

Huawei, rekabetçi P20 ve Mate serisini tanıttı ve Oppo ve Vivo ayrıca kitle pazarına XR’den daha uygun fiyatlı premium modeller de sundu. XR’in fiyatlandırması Apple’ın geçmiş giriş modellerinden önemli ölçüde değişmemiş olsa da, Oppo ve Vivo markalarının önerdiği bazı amiral gemisi modellerinden çok daha yüksek olduğunu da ekledi.