Huawei, Yüksek Performanslı ARM Tabanlı CPU’yu Piyasaya Sürdü

Huawei Technologies Co Ltd, yarı iletken sektöründeki varlığını genişletme konusunda Intel Corp gibi yabancı tedarikçilere olan bağımlılığı azaltmak için Salı günü sunucular için yüksek performanslı bir çip duyurdu.

Kunpeng 920 adı verilen merkezi işlem birimi ARM mimarisine dayanıyor. Düşük güç tüketimi sunarken, veri merkezlerinde daha büyük bilgi işlem yetenekleri için katlanarak artan talebi daha iyi karşılamak için tasarlanmıştır.

Huawei’nin strateji pazarlama sorumlusu Xu Wenwei, hiçbir mimarinin tüm bilgisayar taleplerini karşılayamayacağını ve şirketin daha çeşitli bir bilgi işlem gücü dünyasına yönelmeyi hedeflediğini söyledi.

Kunpeng 920 tartışmasız dünyanın en iyi yüksek performanslı ARM tabanlı işlemcisidir,” dedi Xu,

Bu hareket aynı zamanda, Intel’in x86 mimarisinin sunucu yongalarındaki baskın pozisyonuna meydan okumak için Huawei’nin Qualcomm Inc gibi oyuncu sıralarına katıldığını gösteriyor.

ARM mimarisine dayanarak tasarlanan Kunpeng 920, Intel’in X86 tabanlı işlemcilerden çok daha düşük güç tüketimine sahip ve bu da enerji maliyetlerini azaltmaya yardımcı oluyor.

Enerji tüketimi, BT maliyetlerinin yaklaşık yüzde 30 ila 50’sini oluşturuyor, Sanayi ve Enformasyon Teknolojileri Bakanlığı’ndaki bilişim ve yazılım servis departmanı başkan yardımcısı Li Guanyu, daha önce yapılan bir röportajda belirtti.

Li, “Gerçek zamanlı veri işleme yeteneklerine olan talep gelecekte artacağından, küresel endüstri yüksek verimlilik, düşük enerji ve düşük maliyetli sunucular istiyor” dedi.