FSB’ye Göre Bitcoin Küresel Ekonomiyi Tehdit Etmiyor

Bitcoin ve diğer kripto para birimleri dünya ekonomisine tehdit oluşturmaz, ancak piyasa “hızla gelişmeye devam ediyor” izlenmelidir. Bu, küresel ekonomiyi izleyen uluslararası bir kurum olan Finansal İstikrar Kurulunun (FSB) değerlendirilmesidir.

FSB, kripto varlıklarının hızlı bir şekilde büyümesinin yol açtığı finansal istikrar risklerini gözden geçirmiştir. İlk değerlendirme, kripto varlıklarının şu anda küresel finansal istikrar için risk teşkil etmediği yönündedir.

Bununla birlikte, pazar hızla gelişmeye devam ediyor ve  kripto varlıklarının daha yaygın bir şekilde kullanılması veya düzenlenmiş finansal sistemin özüyle bağlantılı olması durumunda değişebilir.

FSB Kripto Paraların Oynaklığı Konusunda Endişeli

Ekim 2018 tarihli FSB’nin yayınladığı raporda kripto para birimlerinin uygun bir değer deposu olmadığını veya ideal bir ödeme aracı olmadığını, ancak dünya ekonomisini tehdit etmediğini belirtti.

Ancak rapor, kripto para birimlerinin fiyatlarındaki dalgalanma nedeniyle sorunlu olduğu ve yatırımcının güvenini yitirmesi durumunda dünya ekonomisine tehdit oluşturabileceği konusunda uyardı.

Federal Reserve: Bitcoin’i İzliyoruz

Federal Reserve yöneticisi Lael Brainard

CCN’nin bildirdiği gibi  Fed’in kripto fiyatlarının özellikle bitcoin fiyatlarındaki “aşırı dalgalanmayı” takip ettiğini, ancak kriptonun ABD finansal istikrarı için tehdit oluşturduğuna inanmadığını söyledi.