Çinli Analistler:Bitcoin Ayı Marketi 2019 Yılında da Devam Edecek

Çinli analistler, mevcut bitcoin ayı piyasasının 2019’da devam etmesini bekliyor, bu da bitcoin fiyatının bu yıl rekor seviyelere çıkacağını öngören Mike Novogratz gibi kripto boğalarının yükseliş projeksiyonlarına karşı çıkıyor.

Devlet gazetesi Beijing News’e göre, “2018’de bitcoin bir yatırım kara deliği haline geldi”. “2019’a girerken, bitcoin fiyatları hala düşüş belirtileri gösteriyor ve belirgin bir toparlanma söz konusu değil.

Bitcoin’in yeni yıldaki eğilimi için karamsarlık daha baskın.

Bir para politikası analisti olan Xiao Lei, yaşanan Crypto Winter’ı, 2017’de yaşanan sanal para birimlerinin ve bu tür patlayıcı büyümenin sürdürülemez olduğunu söyleyen yüksek fiyat artışına bağladı. Sonuç olarak, piyasa bir çığ gibi geri yuvarlanarak tepki gösterdi.

Lei, “Bitcoin fiyatı 2017’de 20 kattan fazla arttı. Bu artış kesinlikle sürdürülemez” diyor Lei.

Kripto Sıfır Toplamlı Bir Oyun

Kripto analisti Huang Liang (takma adı) sanal para piyasasına “sıfır toplamlı oyun” diyor:

Cryptocurrency pazarı şu anda işlem odaklı, sıfır toplamlı bir oyundur. Kazandığınız para sadece başkasının cebindeki paradan gelebilir.

Pazara daha fazla sayıda girmeniz ve daha yüksek bir fiyattan satın almanız gerekir. 2017’deki artış, birçok yeni markanın pazara girmesi nedeniyle gerçekleşti; çünkü yeni “blok zincirleme”, “akıllı sözleşme” ve “ICO” gibi yeni kavramlar yüzünden baskı yapıyorlardı.

Deneyimsiz birçok yeni kullanıcı kripto ekosistemindeki aldatmaca sanatçılarının kurbanıdır. Liang’a göre, kurbanlar mevcut pazar çöküşünü körüklüyor.

TokenClub Enstitüsünde kıdemli bir analist olan Sun Hang, aynı şekilde aşağı yönlü bir görünüme sahip. Sun Hang arz ve talep dengesiz olduğu için kripto pazarının yakında herhangi bir zamanda toparlanacağına inanmıyor.

Çin hükümeti mesleki olarak kripto karşıtı davranışlar sergiledi ve CCN’nin bildirdiğine göre defalarca bitcoin madenciliğini engelledi ve kripto borsalarını kapattı. Ancak, bitcoin madencileri hala ülkede faaliyet gösterdiği için yasaklar başarısız oldu.

Bazı Çinli analistlerin olumsuz görünümüne rağmen, Circle CEO’su Jeremy Allaire gibi Amerikalı kripto yatırımcıları, bitcoin fiyatının önümüzdeki üç yıl boyunca yükseleceği konusunda ısrar ediyorlar.