ETHEREUM’un Enerji Tüketimini %99 Düşürme Planı

Ethereum, ilerleyen zamanlarda Proof Of Stake(POS)sistemine geçiş yapmak istiyor. POS’a geçiş  yapmak sözde tüketilen enerjiyi yüz kat veya% 99 oranında azaltacaktır. Şifreli para biriminin çok fazla enerji kullandığı ve bu nedenle çevre dostu olmadığı yönünde iddialar vardır. Bazı raporlar, kripto para madenciliğinin altın madenciliğinden daha fazla enerji kullandığını, bazılarının ise bunun tersinin olduğunu gösteriyor. Bazı araştırmacılar  kripto para madenciliğin çevre için genel olarak kötü olduğunu düşünüyor.

Ethereum dünya çapında bir bilgisayar olma hedefiyle başladı, blockchain ile  akıllı sözleşmelere ilk başlayan ve bununla birlikte gelişen bir geliştirici topluluğu oldu. Ether’in fiyatı 2018’de 1400 dolar civarındaydı ve kısa süre önce 200 doların altında işlem görüyordu.

Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin, Ethereum blok zincirini korumak için harcanan enerjinin önemini vurguladı. PoW tabanlı madenciliğin yarattığı ekolojik sorunlara kimse dikkat etmese bile, elektrik gibi temel ihtiyaçlardan mahrum kalan gerçek insanlar var.

Bu, büyük ölçüde PoW tabanlı  madencilerin kriptografik olarak güvenli işlem yapmak için yarışmaları nedeniyledir. Bu, madencilerin hesap kapasitesi bakımından kendilerini bir kenara koymalarını sağlar ve bu da milyonlarca dolar değerinde elektrik ve madencilikle ilgili maliyetin harcanmasına neden olur.

Vitalik’e göre, Proof Of Work(POW)büyük miktarlarda elektrik ve madencilik donanımı araçlarıyla,  kripto para madenciliğinde ödül üretme öncülüğüne dayanıyor. Bu, daha fazla madencilik gücünün doğrudan gelirle orantılı olduğu anlamına gelir.

POW’da ne kadar madencilik gücünüz varsa o kadar çok ödül alma mantığı üzerinde çalışır.

POW ile madenciler aynı işlemleri yapmak için yarışırlar. Bununla birlikte, POs sistemi işlemleri işlemek ve güvenceye almak için onaylayıcıları rastgele seçer.

Bir POS Sisteminde, validatörler madencilerin eşdeğeridir. İkincisi, bir POS sistemi içindeki öncelikli endişe, POS madencilerinin her zaman dürüst olmasını sağlamaktır. Bu, POS madencileri ethereum cinsinden teminat olarak belirtilen bir hisseyi koymalarını gerektirerek ele alınır.

Bir POS maencisinin hissesi arttıkça, işlemleri doğrulamak için seçilme şansı da artar.Potansiyel ödüller ile hile yapma riskleri arasındaki bu asimetrik fark, her zaman dürüst kalması için bir POS madencisini zorlar.

PoS ile ilgili en ilginç şeylerden biri, POS madencilerinin verilen ağı (PoW’a göre) harcayacak kadar enerji harcamamış olmaları gerçeğidir, ödül önemli ölçüde daha düşük olabilir. Casper Github wiki’ye göre:

Yüksek elektrik tüketimi azlığı nedeniyle, katılımcıları ağa katılmaya devam etmelerini motive etmek için yeni para basmaya gerek yoktur.