NVİDİA’nın Yatırımcılara Yaptığı Yanıltıcı Açıklamalar Dava Konusu Oldu

Teknoloji devi Nvidia aleyhine  bir dava  açıldı, davacılar şirketi kripto para birimi pazarından gelen azalan talebin etkilerini azaltmaya nasıl yardımcı olabileceği konusunda yanıltıcı açıklamalar yapmakla suçladılar.

Dava, hissedar hakları davaları ve menkul kıymetlerle ilgili sınıf davaları konusunda uzmanlaşmış olan Schall Hukuk Bürosu tarafından açıldı.Geçtiğimiz yıl kripto para fiyatları çok artmış ve madencilik ekipmanları ve PC ekran kartları (GPU) fiyatları astronomik seviyelere ulaşmıştı.

Madencilik ekipmanları çok rağbet görüyordu ve herkesin kullandığı ekran kartları büyük fiyatlara satıldı. Bu, AMD ve Nvidia gibi imalatçıları, talebi artırmalarına yardımcı olmak için üretimlerini artırmaktan başka seçenek bırakmamıştı.

Bununla birlikte, kripto piyasası çökmeye başladığında, madencilik ekipmanlarına olan talep azaldı ve donanım fiyatları düştü. Talepteki düşüş, Nvidia gibi üreticilerin büyük stoklarının depoda kalmasını sağladı. Ekipmanların satılması için üreticiler, piyasaya ürün pompalamaya başladılar, yatırımlarını telafi etmek amacıyla fiyatları daha da düşürdü.

21 Aralık’ta şirket, S&P 500’deki en kötü performansı sergiledi ve hisse fiyatlarında% 54’lük bir düşüş yaşadı. 24 Aralık’ta açılan davaya göre Nvidia, “üretim kanallarını yönetme konusunda usta” olduğunu ve kripto pazarındaki faaliyetlerin uygun şekilde izlenmesini sağlayabileceklerini belirtti.

Nvidia, yatırımcılara, oyun endüstrisindeki güçlü taleple birlikte kripto madencileri tarafından azalan talebin etkilerini ortadan kaldıracaklarını belirttikleri ve sonuç alamadıklar için suçlandı.

“Bu gerçeklere dayanarak, Şirket’in kamuya açık beyanların maddi sonuçları yanlıştı. Piyasa NVIDIA hakkındaki gerçeği öğrendiğinde, yatırımcılar zarar gördü. ”

Dava henüz onaylanmadı ve bu sertifika güvenceye alınana kadar olası davacılara herhangi bir temsilci verilmeyecek. Şimdilik, Schall Hukuk Bürosu 10 Ağustos 2017 ile 15 Kasım 2018 arasında Nvidia’dan hisse alan yatırımcıları 19 Ocak 2019’dan önce onlarla temasa geçmeye teşvik ediyor.