NVİDİA’ nın S&P 500 deki En Kötü Performansı

Kripto madenciliğinin karlılığındaki sert düşüş Tayvanlı Nvidia gibi ekran kartı üreticilerini (GPU) zorladı. 2018 yılının 4. çeyreğinde, şirket hisse senetlerinde büyük bir düşüş yaşadı, hisse senedinin fiyatını% 54 düştü ve S&P 500’deki CNBC’nin 21 Aralık tarihli raporuna göre en kötü performansını sergiledi.

2016’dan Eylül 2018’e kadar, Nvidia’nın piyasa değeri, yapay zekâ (AI) ve Kripto para birimi madenciliğindeki GPU’lara olan talep arttıkça 14 milyar dolardan 175 milyar dolara yükseldi. Mayıs ayında, şirket ilk kez kripto madenciliğinden elde ettiği karı bildirirken, ikinci çeyrekte madencilere satışlarda üçte iki düşüş olacağını tahmin ediyor.

Gelirler Ne Zaman Artar?

Ayı piyasasında karlılığın azalması, bazı madencilerin işi bırakmasına neden oldu. Çin’deki bazı madencilik firmaları, kayıplarını azaltmak için ellerindeki madencilik donanımlarını kilogram ile satıyorlar. Yerel raporlara göre, madencilikten elde edilen kazançlar elektrik ve diğer ilgili maliyetleri karşılamak için artık yeterli değil.

Ama madencilik piyasası bu tarz olaylara alışkın olduklarını için piyasa düzeldiği zaman kapanan çoğu madencilik firmması anahtarlarları tekrar çevirmeye başlayacak.