Avrupa daki Madenciler Gözlerini İRAN’a Çevirdi

Bazı bitcoin madencilerinin yüzbinlerce makineyi kapattığı tahmin edilirken –  diğerleri hala çalışmaya devam etmek için alternatif yollar arıyorlar.

Ve İran, aşırı düşük maliyetli elektriği ile (bu, kilowatt-saat başına 0,006 dolara kadar çıkabilir) denizaşırı madencilere cazip geliyor. Ancak göründüğü kadar çekici görünmekle birlikte, İran’da mağaza kurma yolculuğunun basit bir süreç olmadığı anlaşılıyor.

Bitcoin madenciliği, aslında, bir tür enerji arbitrajıdır. Madenciler para kazanma maliyetini, şu anda işlem bloğu başına 12.5 bitcoins artı tahakkuk ettikleri ücretler, elektrik de dahil olmak üzere madenin kendisinden daha düşük olduğunda para kazanırlar.

Tahran merkezli bir kripto başlangıcı Areatak’taki bir blockchain araştırmacısı olan Nima Dehqan, firmanın İran’da madencilik yapmak için girişimde bulunan yabancı yatırımcılarla görüştüğünü söyledi.

“Madencilerimizi İspanya, Ukrayna, Ermenistan, Fransa’dan ziyaret eden yatırımcılarımız var” dedi.

Dehqan, firmasının İspanya’da yatırımcılarla bir anlaşma imzalayarak üç aşamadan oluşacak bir süreç olduğundan bahsetti.

Birincisi, halihazırda mevcut olan, yapılacak bir test aşamasıdır. İkincisi, bir şekilde zaten başlamış olan yeni altyapıları inşa etmek. Üçüncüsü ise İran dışından daha fazla yatırımcı toplamak ”dedi.

Dehqan, yatırımcıların asıl iktidar kaynağına bağlı olarak genellikle kilovat saat başına 0.01 $ ‘ın altına inebilecek ucuz elektriği çektiklerini söyledi. Ve firması, iki ila üç megavat gibi küçük çiftliklerden, farklı ölçeklerde, 10 – 20 megavat gibi daha yüksek miktarlarda tesis kurulabilir;dedi

İran’daki elektrik maliyetinin her zaman nispeten düşük olmasına rağmen, İran rialinin son zamanlarda önemli ölçüde devalüasyonunun – kısmen ABD hükümetinin son zamanlardaki yaptırımları nedeniyle – fırsatları daha da çekici hale getirdiğini söyledi.