Starbucks’ın Bitcoin’i Kabul Etmesiyle İlgili Büyük Bir Sorun Var.

Geçen hafta, Consensus Invest’deki Bakkt CEO’su Kelly Loeffler tarafından, Starbucks’ın yaklaşan Bakkt kripto-para değişimi ile ilgili nedenlerinden birinin, müşterilere daha fazla ödeme seçeneği sunma arzusu.

Bu tür bir duyuru tüm kripto varlık topluluğunu heyecanlandıran türden bir şey olsa da, tüketici açısından vergi yükümlülükleri tarafında önemli bir sorun vardır.

Bitcoin’in Gerçek Kullanılabilirlik Sorunu

Geçtiğimiz birkaç yılda, bitcoin’i doğrudan blok zincir üzerinde işlemenin artan maliyeti, daha küçük, kahve gibi ödemeler yapmak açısından engel haline dönüştü. Aslında, bir Starbucks’ta yapılması muhtemel olan düşük fiyatlı ödemeleri sağlamak için transfer komisyonlarını düşürmek için Ağustos 2017’de Bitcoin Cash’in oluşturulmasına yol açmıştır. Litecoin 2011’den beri daha küçük ödemelere odaklanır.

Bitcoin için, küçük ödemelerdeki maliyetlerin düşürülmesi için lightning Network hayata geçirilmektedir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde ve diğer bazı ülkelerde, bitcoin ile Starbucks’ta kahve için ödeme yapmanın daha büyük bir kullanılabilirlik sorunu var. Teknik olarak, eğer birisi kahve alırken  ödemeyi bir miktar bitcoin ile yaparsa ve o sırada bitcoin fiyatı artarsa bu kişinin artıştan dolayı kazançtan vergi ödemesi gerekir.

Yabancı para birimlerinin aksine, bitcoin ile yapılan alımlarda sermaye kazancı muafiyeti yoktur. Bu şekilde, bitcoin altın gibi çok kültürlü bir değişim aracı olarak hareket eden ikinci sınıf bir vatandaştır. Aslında, ödeme ile ilgili potansiyel bir sermaye kazançları vergisi ödemeye niyetli değilse (muhtemelen büyük bir kripto para birimi kullanıcısı), ABD’de kahve satın almak için bitcoin kullanmak temelde yasa dışıdır.

Açıktır ki, bitcoin cinsinden kahve alımlarında sermaye kazancı vergileri IRS için bir öncelik olup olmadığı belirsizdir. Bununla birlikte, bu, bitcoin’in daha fazla düzenleyici netliğinden yararlanabileceği başka bir alandır. Starbucks hediye kartları satın alırken sorun daha da belirginleşiyor. Starbucks bitcoin entegrasyonu kısa vadede yüzlerce dolara ya da daha pahalı ürünlere odaklanmış bir perakende satış mağazasında alışveriş yapmaya devam edecektir. Buna ek olarak, çok sayıda küçük, bitcoin cinsinden alımlar, çok sayıda ödenmemiş sermaye kazancı vergisine kadar varabilmektedir.