7 AB Ülkesi Blockchain Deklarasyonu İmzaladı

AB’den Blockchaine Destek

Yedi AB  ülkesi, hükümet hizmetlerini ve ekonomik refahı artırmak için blok zincir teknolojisinin kullanımını teşvik etmek için bir araya geldi.

Güney Avrupa ülkeleri (Fransa, İtalya, İspanya, Malta, Kıbrıs, Portekiz ve İspanya), ekonomilerini “dönüştürmek” için bölgede blockchain teknolojisinin kabul edilmesini desteklemek amacıyla Salı günü ortak bir bildiri imzaladılar. Ayrıca, “bu sektörde öncü bir bölge” olmak için teknolojinin geliştirilmesi konusunda işbirliği yapmayı taahhüt ettiler.

Deklarasyon Kabul Edildi

Deklarasyon 4 Aralık’ta Brüksel, Belçika’da imzalandı.

Üye ülkelerin açıklamalarında, Blockchain’in eğitim ve sağlık hizmetlerinden ulaştırma ve gümrüğe kadar devlet hizmetlerinin verimliliğini ve şeffaflığını artıran bir “oyun değiştirici” olabileceği ve Vatandaşlar için hizmetleri daha da artırabilir, “son kullanıcılar için hesap verebilirlik ve gizlilik” getirebileceği yer aldı.

Üye ülkelerden malta “Blockchain Adası” olma yolunda çok sayıda girişimde bulundu. Haziran ayında, meclisin aldığı kararla fatura ödemelerinde 3 tane kripto paranın kullamına onay verdi.

AB henüz bölgedeki blockchain teknolojisini düzenlemeye henüz başlamamış olsa da, teknolojiyi araştırmayı ve denemeyi amaçlayan girişimleri başlatmıştır.