Hyperledger, Ursa’yı Açıkladı

Hyperledger Teknik Yönlendirme Komitesi, 4 Aralık tarihli resmi bir duyurusuna göre modüler bir kriptografi yazılımı kütüphanesi olan Ursa projesini onayladı.

Açıklamaya göre Hyperledger olgunlaştıkça, proje için karmaşık kriptografik uygulamalar ihtiyaç duymaya başladı. Gönderi, Ursa‘yı, her bir projenin kendi protokollerini uygulamasından ortak bir kütüphanede işbirliği yapmaya geçişi olarak tanımladı.

Ursa, tekrar eden projeler üzerine harcanan emek israfını önlemeyi, analizi basitleştirerek güvenliği arttırmayı amaçlamakta.

Ayrıca, projenin, tüm kriptografik kodlar üzerine uzman incelemesi tatbik etme becerisi kazandırması ve çoklu projelerin aynı kütüphaneleri kullanması nedeniyle platformlar arası çalışabilirliği basitleştirmesi beklenmektedir.

 

Hyperledger’ın yeni kütüphanesi ile blockchain geliştiricileri, kriptografik planlarını basit bir konfigürasyon dosyası ile seçip değiştirebileceği belirtiliyor. Ayrıca Ursa, daha ​​yeni, kullanıçşı kriptografi uygulamalarına sahip olacak.

Kütüphane iki küçük bölüme ayrılmıştır. Birinci kısım basit, standartlaştırılmış, modüler kriptografik algoritmaları ve ikincisini daha ​​egzotik kriptografik algoritmalar içermektedir.

Yazılım öncelikle Rust’ta yazılacak, ancak “Hyperledger üzerinde yaygın olarak kullanılan tüm farklı dillerdeki ara yüzler de yar alacaktır.

Hyperledger, Ursa’nın “iyi uygulanmış, modüler kriptografik soyutlamalara kolay erişime sahip olmasından dolayı, sıfırdan başlanılmış bir işi hızla yükselteceğini düşünüyor.