Bitcoin Madenciliğinin Tarihteki İkinci Büyük Düşüşü

Bitcoin Madenciliğindeki İkinci Büyük Çöküş
Bitcoin madencilik zorluk seviyesi pazartesi günkü % 15 ilk düşüşünün ardından tarihteki ikinci en büyük düşüşünü yaşadı.

Bitcoin’in zorluk algoritması normalde 10 dakikalık blok süresini korumak için her iki haftada bir ayarlanır. Kasım ayı ortasında sözde “kripto çöküşünün” nün başlangıcından bu yana ikinci kez ayarlanmış olup, bu sayede Bitcoin madenciliğindeki zorluklar giderek azalmıştır.

Bitcoin’in zorluk geçmişindeki en büyük düşüş 31 Ekim 2011’de yüzde -18’lik bir ayarlama ile gerçekleşirken, Ekim 2011’in ortalarında bir başka düşüş (yüzde -13) ise üçüncü en büyük düşüş oldu.

Bitcoin’in CoinMarketCap’e göre 14 Kasım’dan bu yana fiyatının üçte birinden fazlasını kaybetmesiyle birlikte, büyük bir piyasa düşüşü gerçekleşti. Finansal uzmanlar piyasa çöküşünü düzenleyici baskıya, tartışmalı Bitcoin Cash sert çatalı sonrasında karma oran savaşına ve küresel piyasaların “korkunç” durumuna bağladılar.

Zorluktaki düşüş, piyasadaki panik ve coin devalüasyonları ile birlikte madencileri bırakmaya zorluyor. Eylül ayında, Çin merkezli kripto madencilik havuzu F2Pool Shixing Mao CEO’su madencilik karlılığı hakkında veri ortaya koydu.

Mao’ya göre, Bitcoin için kırılma noktası, kullanılan ekipmanın modeline bağlı olarak 3,891 ila 11,581 $ arasındaydı. Tahmin anında, Bitcoin 6.400 $ civarında işlem görüyordu.

Kasım ayı sonunda, Bitcoin’in 4,300 $ civarında seyrettiği devasa düşüşün ardından bir hafta sonra, Çinli madencilerin, madencilik makinelerini, birim başına fiyatın aksine, ağırlıkla satmaya başladıkları bildiriliyor. Bir F2Pool direğine göre, madenciler özellikle “kapanma fiyatı” na ulaştıkları için Antminer S7, Antminer T9 ve Avalon A741 de dahil olmak üzere eski modelleri satmaya hevesli.