SHELL&BP Blockchain Üzerinden Ham Petrol Satışlarına Başladı

SHELL & BP BLOCKCHAIN ÜZERİNDE HAM PETROL SATIŞINA BAŞLADI

Shell ve BP,  ham petrol için alım satım ve ödeme verimsizliklerini çözeceğini umduğunu  blockchain tabanlı ticaret platformunu kullanıyor.

SHELL&BP BLOCKCHAIN TEKNOLOJİSİNİN VERİMSİZLİK SORUNUNU ÇÖZECEĞİNE İNANIYOR

Vakt, Bitcoinist’in Ocak 2018’de rapor ettiği birkaç pilot programın piyasaya sürülmesidir. Vakt, piyasaya yatırım bankaları, küresel enerji tüccarları ve petrol devleri sayesinde giriyor. Bu firmalar arasında BP, Shell, Mercuria Energy Group, ABN Amro, ING ve Gunvor Groupbulunmaktadır.

Başlangıçta, Vakt sadece bu şirketler tarafından erişilebilir ve Kuzey Denizi ham petrolünün 5 türü için sözleşmelerle sınırlıydı. Bu 5 tür, Brent petrolün dünya çapında petrol fiyatları için referans noktasıdır.

Platform önümüzdeki yıl Ocak ayında üçüncü kişilere açılacak. Ayrıca 2019 yılının başlarında ABD ham petrol boruları ve Avrupa rafine petrolü sisteme dahil olacaktır. Bu sektörden gelen talebin sebebi ise blockchain’in aracıları ortadan kaldırarak maliyetleri azaltıp kar marjınıartırması olduğu düşünülüyor.

ENDÜSTRİNİN BEKLENTİLERİ NELER ?

Endüstrinin sistemden beklediği şeffaflığı ve güvenliği artırması ayrıca ticaret ve ödeme verimsizliklerini ortadan kaldırmasıdır.

Vakt bu beklentileri, sözleşme de her taraf için gerekli olan dağ gibi evrak işi yükünü dijitalleştirip merkezileştirmesi yoluyla karşılıyor.

Gunvor Group’tan Eren Zekioğlu şunları söyledi. ”Vakt, logistik bir koldur… Kayıt defterlerimiz üzerinden bir anlaşma yapıldığında , Vakt sistemine aktarılır. Bir sonraki aşama ise finansmandır”

İSVİÇRE HESAPLARI

Kredi dijital mektupları da dahil olmak üzere finansman, Cenevre merkezli finans platformu olan Komgo ile birleşerek sağlanacak. Komgo, yıl sonundan önce devreye girecek ve petrolden buğdaya kadar bir dizi mal ticareti yapmayı hedefleyecektir.

‘’ Grup üyeleriyle ve sektörün önemli oyuncularından bazılarıyla işbirliği yapmak, pazardaki uzmanlığı birleştirmenin ve hepimizin iş yapma şeklini değiştirebilecek bir dijital işlem platformunu başlatmak için gereken ölçeği elde etmenin en iyi yoludur.’’

Bitcoinist bu projeyi, o zamanlar iki ayrı proje olmasına rağmen ilk kez Ocak ayında duyurmuştu. Daha sonra bu ekip bir araya geldi ve vakt bu ekiplerin emeğinin karşılığı olarak ortaya çıktı. Bitcoinst’in rapor ettiği üzere, küçük ölçeklerde olsa da bu yılın Nisan ayından beri İngiltere blockchain üzerinde enerji ticareti yapıyor. Londra, Hackney’de ki toplu konutlarda, apartman daireleri Verv’in yenilebilir enerji ticaret platformu aracılığıyla solar enerji ticareti yapıyorlar.

Bakalım blockchain teknolojisi takip ve ticari mallar için verdiği sözü tutabilecek mi ?