SEC ve VanEck,SolidX Arasındaki Bitcoin ETF Toplantısının Detayları Açıklandı

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), 28 Kasım’da gerçekleştirilen Bitcoin (BTC) borsa yatırım fonu (ETF) teklifi ile ilgili son toplantının bildirisini yayınladı. Başvuru, başlangıçta ABD yatırım şirketi VanEck ve blockchain yazılımı ve finansal hizmetler şirketi SolidX tarafından komisyona getirildi.

Memoranduma göre, VanEck ve SolidX’in yanı sıra Chicago Board Options Exchange‘den (CBOE) temsilciler, 28 Kasım’da SEC’in Şirket Finansmanı Bölümü, Ticaret ve Piyasalar Bölümü, Ekonomik ve Risk Analizi Bölümü ve Genel Ofisi üyeleriyle bir araya geldi.

Daha önce bildirildiği üzere, Haziran 2018’de, VanEck, CBOE‘nin BZX Hisse Senetleri Borsası‘nda listelenmek üzere fiziksel olarak desteklenen Bitcoin ETF başvurusunda bulunmak için SolidX’e katılmıştı. Bu kararın onaylanıp onaylanmayacağı ise Ağustos ayından beri SEC’den gelecek haberlere bağlıdır.

Sunum argümanının merkezinde, Bitcoin’in daha geleneksel varlıklara (ham petrol, gümüş ve altın) sahip bir meta olarak bir karşılaştırması vardı. Bunların tümü zaten piyasada kendi ETF’lerine sahip.

Bitcoin ile birlikte geleneksel mallar arasında fiyat oluşumunun bir analizinde, ekip altına ve gümüşe benzediğini dile getirdi ve Bitcoin’in değerinin “para yerine” (saf bir endüstriyel ürün olan ham petrolün aksine) kullanıldığını belirtildi.

Sunum, geleneksel üç emtia vadeli işlem piyasalarındaki ampirik kanıtların, spot ve vadeli işlem fiyatlarının bir araya getirilmesi bakımından sıkı sıkıya bağlı olduğunu gösterdiğini vurguladı. Sunumun yaptığı gibi, Bitcoin’in, eldeki bütün emtia için, spot ve vadeli işlemlerine ve bu modeline uygun olarak iyi işleyen bir sermaye piyasasının kanıtı olduğu açıklandı.

Başka bir anahtar argümanda ise, VanEck-SolidX ekibi, Bitcoin’in piyasa manipülasyonuna, onaylanmış ETF’lere sahip geleneksel rakiplerinden daha dirençli olduğunu savundu.

Fiziksel mallar söz konusu olduğunda, ekip, üretim yerlerinde yeni tedarik kaynaklarının keşfi veya önemli kesintiler gibi içeriden bilgilerin manipülasyonda kullanılabileceğini söyledi. Bitcoin için, bu ve benzeri durumlar sav sahiplerine göre “uygulanamaz” dır.

Bitcoin’in manipülasyona karşı “dayanıklılığı” ile ilgili diğer örnekler arasında, herhangi bir Bitcoin borsası veya OTC platformunda güçlü bir fon yoğunluğu bulunmaması olduğu eklendi.

Bu hafta bildirildiği üzere, VanEck, bir dizi “şeffaf, düzenlenmiş ve takip edilen” dijital varlık ürünü başlatmak için dünyanın ikinci en büyük borsa şirketi olan Nasdaq ile ortaklık kurduğunu açıkladı.