IBM ve Seagate’ten Ortaklık

IBM ve veri depolama firması Seagate’in yaptığı bir basın açıklamasına göre, blockchain teknolojisini kullanarak sahte sabit disklerle mücadele etmek için ortak bir girişim başlattı.

Proje, üreticilerin ve iş ortaklarının, sabit disk sürücülerinin menşeini daha iyi doğrulamasına yardımcı olmak için IBM’in Blockchain Platform’unu kullanacak.

IBM ve Seagate’in çözümü, Seagate’in güvenlik çözümü Seagate Secure Electronic ID (eID) temelli ürün kimlik doğrulama verileriyle birlikte IBM Cloud Block Zincir Platform‘u üzerinden çalışacak. eID üretim noktasında benzersiz bir tanımlayıcı oluşturur ve belirli bir sabit sürücünün kimliğini yaşam döngüsü boyunca herhangi bir noktada doğrulamak için kullanılır.

Seagate, eID’nin yanı sıra, “Certified Erase” adında bir çözüm de sunacaktır:

“Seagate Secure genel anahtar altyapısı altında cihaz tarafından elektronik olarak imzalanan ve ortaya çıkan küresel veri gizliliği yasaları ile uyum yönetimi için blockchain’de saklanan dijital bir veri temizleme sertifikası üretmek için kriptografik silme teknolojisini kullanıyor.”

Seagate’in bu iki güvenlik katmanı ile bağlantılı olarak, IBM’in Blockchain Platform’unu destekleyen Hyperledger tarafından desteklenen dağıtılmış defter altyapısı, çeşitli tarafların izin verilen erişim düzeylerine göre blockchain verilerini ekleyebilmelerini veya düzenleyebilmelerini sağlamaya yöneliktir.

Bir blockchain platformu olarak, tüm taraflar – ister teknoloji satıcıları, ister hizmet sağlayıcıları, ister son kullanıcılar olsunlar – ürünün menşeini ve yaşam döngüsünü kapsayan değişmez bir olay kaydına erişebileceklerdir.

Çok yönlü çözümün, veri kaybını azaltmaya ve tüketiciler için ürün güvencesini onaylamaya ve aynı zamanda sahte ürünler sebebiyle oluşan garanti maliyetlerini düşürmeye yardımcı olması bekleniyor.

IBM’deki elektronik endüstrisinin küresel genel müdürü olan Bruce Anderson şunları söyledi:

“[…] Gelişmiş şifreleme ürün tanımlama teknolojisi ile […] blockchain’i bir araya getirme yeteneği […], blockchain’in elektronik ürün yaşam döngüsü yönetim süreçlerini yeniden canlandırma potansiyelini işaret ediyor. Taklit elektronik bileşenler, ele alınması gereken ekosistem çapında çaba gerektiren küresel bir sorundur. ”