DTCC’nin Blockchain Projesi Test Aşamasında

 

Depozitör Güven ve Takas Kurumu (The Depository Trust & Clearing Corporation)(DTCC), ana blockchain projesini hayata geçirmeden önce, son önemli adımlardan biri olan test aşamasını 15 global bankayla birlikte gerçekleştiriyor. Geçen gün açıklanan habere göre; İngiltere merkezli Barclays test sürecine katılan global bankalardan biri olarak açıklandı. Diğer 14 bankanın isimleriyle ilgili şu ana kadar bir açıklama gelmedi. Bahse konu bankalar DTCC’ye ait dağıtık defterleri ve bulut tabanlı kredi türevleri (Trade Information Warehouse)(TIW) için detaylı araştırmalar yapıyorlar.

Bu işlemler başarılı bir şekilde tamamlandığında, DTCC bir yıl içinde “açık” bir test aşamasına geçmeyi planladığını açıkladı. Bu esnada diğer piyasa katılımcıları ve servis sağlayıcılarının bunu test etme şansı olacak. Test aşamasının 2019 yılı ilk çeyreğinde tamamlanması, gerçek anlamda faaliyete geçmesi beklenmektedir.

Mevcut sistem, küresel finans endüstrisinin kritik bir altyapı parçası olduğundan, TIW için yeni bir platform oluşturmak en iddialı kurumsal blok projelerinden biridir. TIW, dünya çapında 11 trilyon dolar değerinde tüm kredi türev işlemlerinin yaklaşık% 98’i için süreç etkinlik işleme hizmetleri sunmaktadır. Warehouse’un müşteri tabanı, 70’den fazla ülkede büyük küresel bazda satıcıları ve 2.500’den fazla buy-side(finans yönetim ) firması ve diğer piyasa katılımcılarından oluşmaktadır.

 

DTCC, mayıs ayı Consensus 2018’de açıkladığı üzere 2019 yılı başlarında faaliyet geçmek için elinden geleni yapıyor. Barclays  Yatırım Bankası CTO Ofisi’nden Lee Braine aşağıda ki açıklamada bulundu.

 

”Verimliliği artıracak ve endüstri için maliyetleri ve riskleri azaltacak şekilde dağıtılmış defter teknolojisini hayata geçirecek olan bu heyecan verici projede DTCC, ortaklarımız ve iş arkadaşlarımızla birlikte çalışmaktan memnuniyet duyuyoruz.”

Yeni Yüzler

DTCC, dağıtılmış defter teknolojisi (DLT) söz konusu olduğunda alışılmadık bir çoklu tedarikçi yaklaşımını benimsemiştir; IBM, program yönetimi ve entegrasyon hizmetleri, Axoni’nin DLC’yi ve AxCore blockchain protokolünde akıllı sözleşmeler işlevselliğini ve R3’ün bir çözüm danışmanı olarak görevini üstlenmiştir. Test aşaması aynı zamanda IHS Markit’in gelecek sene ikinci çeyrekte hayata geçmesi öngörülen döviz opsiyonları ve yeniden yapılandırılmış kredi eşleştirme ve onaylarını sunmayı amaçlayan yeni TradeServ platformu gibi diğer önemli finansal altyapı sağlayıcılarını da kendine çekiyor.

TIW, kredi türevleri işlemlerine, ödeme hesaplamalarına ve ödeme işlemlerine katılan taraflara hizmet vermektedir.

TIW, Axoni’nin akıllı sözleşme teknolojisi kullanılarak otomatikleştirilecek olan değişiklikler, tadilatlar, ücret sıfırlamaları, fesih ve şirket eylemleri de dahil olmak üzere, ticaretin başlangıcından vadeye kadar her şeyi izleyebilmektedir.