Bir Siber Güvenlik Şirketi, Borsaların Güvenliğini Değerlendirdi

Önde gelen siber güvenlik şirketlerinden Group-IB, zirvedeki kripto borsalarının güvenliğini değerlendirdi.

Moskova merkezli firmanın, kripto varlık sigortası platformu CryptoIns ile yaptığı araştırmalara göre Kraken platformu en güvenli kripto borsası. Raporda, buna karşılık, günlük ticaret hacmi bakımından ikinci sırada yer alan kripto borsası OKEx – Huobi Pro ve CoinCheck‘in en riskli kripto ticaret noktaları olduğu belirtiliyor.

Grup-IB, büyük borsaların sahip olduğu kripto paraları kapsaması gereken sigorta primlerini hesaplayan yeni geliştirilmiş bir değerlendirme sistemi ile kararlarını verdi.

İsviçre sigorta aracısı ASPIS S tarafından desteklenen CryptoIns, sigorta hizmetlerini büyük kripto borsalarına sunuyor. Yeni sigorta poliçesi, “borsa yazılımı, hırsızlık, dolandırıcılık ve kripto borsa personelinin yasa dışı eylemlerine karşı siber saldırılardan kaynaklanan kayıpları kapsamakta.

Kripto borsaları için risk değerlendirmesi, teknik güvenlik seviyeleri, temel depolama alanı, parolalar ve müşterilerin kişisel verileri gibi faktörleri hesaba katmaktadır. Yapı, aynı zamanda risk yönetimini ve Müşterinizi Tanıma (KYC) ve Kara Para Aklamayı Önleme (AML) politikalarını da dikkate almaktadır..

Borsalardaki güvenlik konusu, daha fazla kurumsal oyuncunun bu alana girmesiyle başlayan benimsenme süreci adına gittikçe önem kazanmaktadır. Son sekiz yılda 31 kripto borsası hacklendi ve tahmini 1,3 milyar dolar çalındı.

Uluslararası Dijital Döviz Piyasaları (IDCM) gibi bazı kripto borsaları, güvenlik çabalarına yardımcı olmak için yapay zeka (AI) gibi yeni teknolojiler kullanıyor.