İsrail Merkez Bankası’nın Kendi Dijital Parasını Çıkarmaması Tavsiye Edildi

Dijital para birimi seçeneklerini araştıran bir İsrailli çalışma grubu, ülkenin merkez bankasının kendi tokenini vermemesini tavsiye etti.

Kasım ayı ortasında İsrail Bankası Başkanı tarafından merkez bankası dijital para birimleri [CBDC] konusunu incelemek için kurulan bölümler arası ekip, bu hafta tam bir raporda bulgularını açıkladı:

“Dünyanın dört bir yanındaki merkez bankaları, dijital para ihraç etme ve / veya ödeme sistemlerinde dağıtılmış teknolojiler kullanma olasılığını inceliyorlar, ancak henüz geniş kullanım adına dijital para birimi oluşturan gelişmiş bir ekonomi yok.”

“Ekip, İsrail Bankası’nın yakın gelecekte dijital para birimi vermesini önermiyor. Dijital paranın verilmesini tavsiye etme kararı için uygun bir zemin bulunmadan önce alanın incelenmesine ve dünyadaki gelişmelerin takip edilmesine devam etmek gerekiyor. ”

Avrupa Birliği de dahil olmak üzere çok sayıda yargı bölgesi, benzer bir şekilde, bu yılki atmosferin, şimdilik bir merkez bankası dijital varlığını başlatma konusunda elverişli olmadığını belirtti.

Avrupa Merkez Bankası, Eylül ayındaki bir tebliğde, nakit paranın devam eden popülaritesine ve kararının ardındaki temel faktör olarak tam risk değerlendirmesinin olmamasına vurgu yaptı.

Bununla birlikte, Çin Halk Bankası’nın (PBoC), Kanada ve İsveç merkez bankasının teknolojiye aktif olarak bakmakta.