BitMEX’ten Kafa Karışıklığına Karşı Fork Gözlemleme Sitesi

Hem Bitcoin (BTC) hem de Bitcoin Cash (BCH) blok zincirlerinin forkları hem acemi hem de deneyimli yatırımcılar için çok kafa karışıklığına neden oldu.

Bu sürmekte olan sorunu açıklığa kavuşturmak için, kaldıraçlı alım satımıyla bilinen kripto para platformu olan BitMEX, güncel Bitcoin çatalları hakkında en son bilgileri sağlamak amacıyla ForkMonitor.info‘yu piyasaya sürdü.


Duyuruya göre, yeni site, ağ yükseltmeleri, soft forklar  ve hard forklar sırasında güncel durumun denetlenmesine yardımcı olmakla birlikte, kasıtsız konsensüs hatalarının üstünde durulması için kullanışlı bir araç sağlıyor.

Web sitesi, esas olarak, 8 Bitcoin Cash düğümünü çalıştırmayla, Bitcoin Cash ile çalışmaktadır ayrıca 5 Bitcoin düğümünde de çalışmakta. Bunun nedeni, farklı zincirleri takip etmek üzere tasarlanan birkaç farklı düğümün içeren yakında çıkacak olan Bitcoin Cash hardfork’udur.

En yakın fork, Amaury Séchet‘in Bitcoin ABC‘si ve Craig Wright’ın nChain‘i ABC tarafından önerilen BCH protokolündeki değişiklikler üzerinde neden olan  temel bir anlaşmazlık etrafında yoğunlaşıyor

BitMEX’in ForkMonitor’unun kodu yakında açık kaynak kodlu olacak ve bu da diğer kuruluşların benzer monitörler oluşturmasına yardımcı olacağını umuyorlar.