Chrome Eklentisi Olan MetaMask Cüzdanının Dev Başarısı

Yakın tarihli bir duyuruya göre, dünyanın en popüler Ethereum cüzdanı olan MetaMask, 1,3 milyon indirmeye ulaşarak önemli bir kilometre taşına ulaştı.

MetaMask’a 1.3 Milyon Kullanıcı

Cüzdan, yeni bir Chrome uzantısı olarak gelmekte ve güvenli kimlik kasası gibi çeşitli özellikler sunmakta. Tam Ethereum düğümü çalıştırmaya gerek duymadan, doğrudan tarayıcıda, merkezi olmayan uygulama (dApps) çalıştırabilmenizi sağlar. Bu, MetaMask’ın, blockchain ve Chrome tarayıcı arasında bir köprü görevi görmesini sağlıyor.

MetaMask’ın 1,3 milyon kullanıcıya ulaşması, proje için büyük bir başarı. MetaMask ekibi, yaptıkları bildiride, ayrıca cüzdanın yeni özelliklerinin ve yeteneklerinin bazılarına da ışık tuttu.

Özelliklerden biri, donanım cüzdanları Ledger ve Trezor ile uyumlu olması. Kurulumu basit ve bir cüzdanı çalıştırmanın en güvenli yolunun, bir donanım cüzdanının tuşlar bulundurması nedeniyle güvenliği arttırır. MetaMask ayrıca, kullanıcıların “Gizlilik Modu” olarak adlandırılan özelliği etkinleştirmelerine ve hesap adreslerini web sitelerinde açığa çıkmasını engellemelerine olanak tanır.

Özelliğin önümüzdeki birkaç gün içinde etkinleştirilmesi bekleniyor ve Ethereum’da kullanıcı gizliliğini geliştirme konusunda atılmış bir başka büyük adım olarak karşımıza çıkıyor. Buna ek olarak, dApps, arzu edildiğinde MetaMask’in istediğiniz belirli tokenleri takip etme yeteneğini de kazanmıştır. Bu, birçok kullanıcının zorluk çektiği bir şey olan belirli tokenlerin izlenmesinin yeni ve kolay bir yolu olarak geliyor.

dApps artık insan tarafından okunabilir imzalama yöntemi sunmasıyla şu anda veri imzalama da çok daha kolay hale geldi. Kullanıcıların, MetaMask’in yeni mobil istemcisini kurcalayarak keşfedebilecekleri ek özellikler de var.

Duyuru ayrıca, MetaMask için bir sonraki büyük adımı da ortaya koydu. Cüzdanın yakında, kullanıcıların mobil cihazlarından da ulaşılabilecek bir uygulama haline gelecek.

MetaMask’ın Gelecek Projeleri

Blog yazısı, ekibin 2019 için hazırlamış olduğu, henüz geliştirme aşamasında olan bazı planlarını açıkladı. Bunlardan biri, birçok gelişmiş özelliğe izin veren, akıllı sözleşmelerden oluşan bir ekosistem olan Gnosis SAFE‘in desteklenmesi.

Başka bir proje Mustekala, MetaMask’in merkezi varlıklar üzerine daha az güvenmesini sağlayacak tarayıcılar için bir p2p hafif istemcisi olacak. Projenin bu hedefe ulaşmadan önce gitmesi gereken çok uzun bir yolu var, ama çoğu kişi bu fikirden heyecan duyuyor.

MetaMask, ETH blok zincirinin daha hızlı ve daha ucuz hale gelmesini sağlayacak kendi araştırmasını yapıyor. Geliştiriciler, bu sorunların üstesinden gelebilecek yeni çözümlerle geliyorlar.

 

 

 

Kaynak: