Araştırma: Ethereum Akıllı Sözleşme Çeşitliliğinin Azlığı, Tehdit Teşkil Ediyor

Kuzeydoğu Üniversitesi ve Maryland Üniversitesi‘nden bir grup analistin 31 Ekim’de yayımladığı araştırmaya göre, Ethereum (ETH) akıllı sözleşmelerinin çeşitliliğinin olmaması, Ethereum blockchain ekosistemine bir tehdit oluşturuyor.

“Ethereum’un Sözleşme Topolojisini Analiz Etme” başlıklı makale, Ethereum akıllı sözleşmelerinin çoğunun “diğer sözleşmelerin doğrudan ya da yakın kopyaları” olduğunu iddia ediyor. Bu, kopyalanmış akıllı bir sözleşmenin savunmasız veya buglı kod içerme potansiyeli, risk doğuruyor.

ABD Ulusal Bilim Vakfı tarafından kısmen desteklenen bu çalışmada, Ethereum akıllı sözleşmelerinin bayt kodlarını, ilk 5 milyon blok boyunca analiz etti. Bu, kripto-para biriminin 2015’teki başlangıcından neredeyse üç yıllık bir zaman dilimini kapsamaktadır. Araştırmacılar ayrıca Ethereum’un sanal makinesi, geth üzerinden, sözleşmeler ve kullanıcıları arasındaki tüm etkileşimleri kaydetmek için data topladılar ve tadil ettiler.

Çalışmada, bugüne kadar, Ethereum akıllı sözleşmelerinin diğer sözleşmeler tarafından oluşturulmasının kullanıcılar tarafından oluşturulmasından üç kat daha olası olduğunu belirtildi. Dahası, sözleşmelerin %60’ından fazlası hiç etkileşime girmemiş, kullanıcı destekli sözleşmelerin ise %10’undan daha azı benzersizdir.

Ethereum’daki akıllı sözleşmelerin çeşitliliğinin azlığı göz önüne alındığında, tüm blok zincir ekosistemi için potansiyel bir risk olarak araştırmacılar Ethereum’un 170 milyon dolar değerinde kripto para biriminin dondurulması ile sonuçlanan birkaç kez yüksek profilli hatalara maruz kaldığının altını çizdiler.

30 Temmuz 2015’te lanse edilen Ethereum, şu an pazardaki en büyük ikinci kripto para birimi ve 20,6 milyar dolarlık bir market sermayesine sahip.

 

 

Kaynak: