Dünyanın İlk Özel İşlemleri, Ethereum Kamusal Blok Zinciri Üzerinde Başladı

“Büyük Dörtlü” olarak anılan kamu hizmeti şirketlerinden biri olan Ernst & Young (EY), işletmelerin bir kamusal blok zinciri üzerinden özel işlemlerden tam anlamıyla faydalanabilmesini sağlayan bir çözüm geliştirdi. Bu çözüme, EY Ops. Chain Public Edition (PE) adını verdiler.

Halka açık Ethereum blok zinciri üzerinde çalışan çözüm, sıfır bilgi kanıtlarından (ZKP) ve dünyanın her tarafına yayılmış binlerce dağıtık bilgisayarla çalışan Ethereum’un gizlilik avantajlarından yararlanıyor. Denetim ve danışmanlık hizmeti şirketi EY, 150 ülkede 250.000’den fazla çalışanı bulunan uluslararası arenada görünen bir şirkettir. Şirket, blok zincir teknolojilerinin işletmeler için benimsemesini farklı yollarla araştırmayı ön planda tutmakta.

Sıfır-Bilgi kanıtı, işlem kimlik doğrulamasının şifre değiştirmeden yapılabildiği bir doğrulama protokolüdür. El değiştirecek bir şey olmadığı için, güvenliği garanti eden hiçbir şeyin çalınamayacağı anlamına gelir. ZKP, iletişim sırasında güvenliği ve benzersiz korumayı getiriyor ve tam anlamıyla çevrim içi gizlilik kavramını dönüşütüyor..

EY Ops. Chain Public Edition’dan Spur Blockchain Benimsenmesine

PRNewsWire‘a göre, ZKP’nin Ethereum’un blok zincirine dahil edilmesi, giriş engellerini önemli ölçüde azaltacaktır. Bunun benimsenme sayesinde, genel anlamda işletmeler tekliflerini tokenize edebilecekler ve herhangi bir konsensus algoritmasını bozmadan, bir kısım tokeni online mahremiyet içinde güvenli bir platforma transfer edebilecekler..

EY’nin yenilikçi çözümü türünün ilk örneği ve Londra ve Paris’te bulunan EY blockchain laboratuvarlarında yorulmak bilmeyen Ar-Ge ürünü. PE versiyonunun yanı sıra, aynı teknoloji, EY Blockchain Özel İşlem Görüntüleme olarak adlandırılan izleme yeteneklerini de barındıracaktır. Ancak, teknoloji hala inceleme altında. Yine de, hayata geçtikten sonra sonra kullanışlı olacaktır.

Ethereum Gibi Kamusal Blok Zincirleri Üzerindeki Özel Ağların Avantajları

Blok zincir dönüşümsel ve hatta yıkıcı olsa da, onun hakkındaki tek itiraz, operasyonlarının ardındaki şeffaflık ve açıklıktır. Güvenlik fiilen garantilidir. Ancak bu, merkezsizleştirme ile birlikte gelen mahremiyet, üç çıkmaz ile geliyor. Bazı kurumlar ve büyük şirketler, verileri hakkında çok koruyucudur ve feda etmeye isteksizdir. Bu nedenle, kitlelerin güvenliğini korurken gizliliği ele alan bir çözüm yaratarak, EY, genel blok zincirinin benimsenmesini engelleyen önceki engelleri tam anlamıyla eritmiştir.

Ayrıca, ZKP ile işletmelerin kendi protokollerini geliştiren masraf, zaman ve para ile sıfırdan başlamasına gerek yoktur. Özel blok zincirleri, ölçeklenebilirlik, değişmezlik ve hız açısından avantajlı olmasına rağmen, teknik bilgi birikimi ve işletmelerin kendi ihtiyaçlarını geliştirmeleri için ihtiyaç duydukları teşvikler eksiktir.

 

 

Kaynak: