Lightning Network, Microsoft Excel’de Hayat Buluyor

Bitcoin (BTC) için üst düzey bir ölçeklendirme çözümü olan Lightning Network (LN), inanılmaz bir potansiyele sahip olduğunu gösteriyor. Bitcoin Advisory’nin kurucusu ve yazılım mühendisi Pierre Rochard, Bitcoin işlemlerinin LN üzerinden popüler elektronik tablo Microsoft Excel kullanılarak işlenmesine izin verecek bir eklenti geliştirdi.

Bu yeni çözüm, tam düğüm çalıştırmayan kişilere LN kullanarak ödemeleri işleme izin veriyor. Tüm bilgiler Twitter’da yayınlandı ve sistemin nasıl çalıştığını açıkladı.


Roschard, LN düğüm yazılımının Excel eklentisi üzerinden çalıştığını ve Neutrino olarak adlandırıldığını söylüyor. Ancak, sadece Windows ve Excel platformuna sahip kullanıcılar tarafından kullanılabilecek. Tüm bu süreci hızlı ve basit tamamlamak için sadece birkaç tıklama gerekiyor.

Bu gelişme, bireylerin sanal para birimleri kullanmaya başlayabilmelerine olanak sağlaması sebebiyle tüm kripto para piyasası için çok önemli bir gelişme. Ancak, teknolojinin şu anda geliştirilmesi sürdüğü için sadece deneyimli kullanıcılar için uygun olduğu belirtti.

Bazı kullanıcılar Plugin hakkında daha fazla bilgi isterken, diğerleri onu geliştirmesinden dolayı tebrik ediyordu. Şu anda, eklentinin ne zaman kullanılacağına dair belirli bir tarih yok ancak Rochard, eklentinin neredeyse tamamlandığını ve ayın sonuna kadar başlatılabileceğini açıkladı.

Proje açık kaynak olduğundan, konuyla ilgili diğer geliştiriciler bunu kullanmaya ve geliştirmeye başlayabilir.