AWS ve Digital Ocean Madenciliği Karlı Mı?

Kripto para dünyasında, madencilik, Bitcoin ve çoğu altkoin için yapı taşı parçasıdır. Ne yazık ki, herkes evde madencilik yapmak ya da bulut madenciliğine katılmak istemeyebilir. AWS temelli madenciliğe güvenmek, bir süre önce faydalı bir çözümdü, ancak bu konsept şu an itibariyle gözden düştü.

AWS Madenciliği Peşinden Gitmeye Değmez

Ortalama acemi bir kripto madenciliği meraklısı için, madencilik sürecini tamamen fason çalışmak mantıklı. Güçlü ve özel donanım olmaksızın PoW algoritması aracılığıyla kripto para üretmek çok daha zor hale gelir. Bitcoin şu anda evde madencilik yapmak neredeyse imkansız, ancak altkoinler için, bu konu biraz daha farklı.

Bitcoin’den farklı olarak, çoğu altkoin, tamamen farklı bir madencilik algoritması kullanır. Örneğin, Monero, düzenli bir CPU madenciliği hala iyi sonuçlar verebilir, ancak hiç kimse bir gecede milyoner olmayacaktır. Öyle olsa bile, bu durum, AWS veya Digital Ocean gibi çevrimiçi hizmetleri kullanarak kripto para kazamaya değip değmeyeceği sorusunu gündeme getiriyor.

Gerçeği söylemek gerekirse, her iki seçenek de birkaç yıl öncesine kadar gayet iyi çalıştı. Kripto para madenciliği hala CPU dostu iken, her iki platformda da bir sunucuyu kolayca açabilir ve bunu yaparak biraz para kazanabilirdiniz. Ancak yıllar geçtikçe, her iki şirket de altyapılarını önemli ölçüde kullanacağı için bu faaliyeti yasaklamıştır.

Dahası, hem Digital Ocean hem de AWS son yıllarda sanal sunucularının potansiyel gücünü düşürmüştür. Bu da, bu hizmetleri kullanarak herhangi bir kripto para birimini kazmayı olanaksız kılar. Her iki platform da bir cüzdanı kurmak, hatta bir yandan da masternod’lar kurmak hala geçerli, ancak madencilik o zamandan beri imkansız ve son derece kârsız hale getirildi.

Ayrıca, her iki hizmet için de ön ödeme yapılması gerekmektedir. AWS veya Dijital Okyanusta madencilikten elde edilen kripto para biriminin tutarı bu maliyetleri telafi etmeyecektir.

Kısacası madencilik için AWS veya Dijital Okyanusu kullanmak bir seçenek değildir, çünkü her iki şirket de bir hesabınızı oldukça hızlı bir şekilde sonlandıracaktır.

 

 

Kaynak: