Bitcoin ATM’leri Kripto Parayı Hayatımıza Sokacak

Minneapolis ve Saint-Paul Olarak Da Bilinen İkiz Şehirlere 12 Adet ATM Kuruldu

Bitcoin benimsenmesin geleceği birçok farklı faktöre dayanacaktır. Erişilebilirlik ve rahatlık, üstesinden gelinmesi gereken başlıca engellerden ikisi olmaya devam etmektedir. Bitcoin ATM‘lerinin önümüzdeki yıllarda çok büyük bir fark yaratacağı yer burası. Minneapolis ve Saint-Paul olarak da bilinen İkiz Şehirler, şu anda bu makinelerin birkaçına ev sahipliği yapıyor.

Mühim Konu: Bitcoin ATM’leri

Mevcut istatistikler, tüm dünyada yaklaşık 4000 Bitcoin ATM olduğunu göstermektedir. Bu, global olarak kripto paraların benimsenmesini kolaylaştırmak için yetersiz olsa da, çok önemli bir sayıdır. 2018’deki piyasaya rağmen dünyada bir çok yeni makine kuruldu.

Amerika Birleşik Devletleri, Bitcoin ATM’lerinin büyük çoğunluğuna ev sahipliği yapmaktadır. Tüm Bitcoin ATM’lerinin yarısından fazlası bu ülkedeki 51 eyalette yayılmış durumda.

ATM’ler genel olarak marketler, elektronik sigara dükkanları gibi müşteri ilgisini çekmeye çalışan kuruluşlarda bulunmakta. Şimdilik küçük bir pazar olsa da ilerisi için büyük bir atılım olacaktır.

Bitcoin’in hayatımıza girmesi için her an elimizin altında olması şart. Bu ya direkt alış-verişlerle ya da bu tarz ATM’ler ile sağlanabilir gibi gözüküyor. Direkt alış-verişin karşısında da kripto piyasasının dalgalı yapısı engel olarak dururken bu engele ek olarak dünyanın eskimiş ama köklü finans sistemi de engel olarak yerinde sabit durmakta.

En son Minneapolis ve Saint-Paul’da bir düzine kadar Bitcoin ATM’si kuruldu. Bölgede kripto para ile iş yapılmasına karşı herhangi bir yasal düzenleme olmadığından, bölge bu iş kolu için uygun. Bu durumu değerlendiren, Coin Cloud ve DgitalMint ismindeki, ATM’leri kuran firmalar eğer kurdukları mekandaki işletme ATM’lerin 7/24 çalışmasına izin verirse aylık olarak 300 dolara kadar işgaliye parası veriyor. Kısacası iki taraf için de kazançlı bir iş modeli oluşmuş oluyor.