Dünya Bankası Grubu Başkanı Blok Zinciri Hakkında Konuştu

Dünya Bankası Grubu Başkanı Jim Yong Kim, dağıtılmış defter (DLT) teknolojisinin “devasa bir potansiyele” sahip olduğunu ve bankanın yenilikçi teknolojilere ayak uydurması gerektiğini belirtti. Kim, Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Dünya Bankaları Yıllık Toplantısı’nda konuştu.

Kim, refahı artırırken yoksullukla mücadele etmenin önemine değindi:

Teknolojik dünyada, bizi nesiller boyunca süren kötü pratikten, bir anlamda yolsuzluğu engellemenin nesiller sürdüğü durumdan çağ atlatacak gelişmeler var.

Kripto paralardan bahsettik, ama dağıtılmış defterin muazzam bir potansiyeli olduğunu düşünüyoruz ve Ağustos ayında blok zincir teknolojisiyle kendi yarattığımız, tahsis ettiğimiz ve yönettiğimiz ilk blok zincirini çıkarttık.

Kim ayrıca, blok zincir uygulamalarının, grubun evrak ve maliyetlerini azaltmasına yardımcı olduğunu ve gelecekte son derece yararlı olabilecek bir şey olduğunu belirtti. Ancak bankanın, özellikle de müşterilerinin ortaya çıkan harika şeylerden yararlanmasına yardımcı olacak, son ilerlemelere ayak uydurmadığını kabul etti.

Kim’e göre, Dünya Bankası’nın hedefi, 2020 yılına kadar finansal hizmetlere evrensel bir erişim geliştirmek, ki bu onun görüşüne göre, teknoloji dünyasıyla daha derin bir etkileşim olmadan gerçekleşmeyecektir.