Toronto Hisse Senedi Borsası’nda İki Adet ETF Başlatıldı

Kripto borsası Coinsquare’e bağlı olan bir portföy yönetimi iştiraki, Toronto Hisse Senedi Borsası’nda (TSX) iki adet borsa yatırım fonu (ETF) başlattı.

Coinsquare’in iştiraki olan Coin Capital Investment Management, Coincapital STOXX Blok Zincir Patent İnovasyon Endeksi Fonu (LDGR) ve Coincapital STOXX B.R.AI.N. Endeks Fonu (THNK) ile Kanada’daki 30. ETF operatörü olduğu bildirildi..

ETF’lerin ticareti, 20 Eylül Perşembe günü, piyasa değeri bakımından en büyük 12. Borsa olan TSX’te % 0.64’lik bir yönetim ücreti ile başladı.

LDGR, blok zinciri teknolojilerine yatırım yapan firmalara, küresel menkul kıymete sahip yatırımcı sağlamayı hedefleyen araştırma odaklı bir ETF olarak tanıtıldı.  ETF’nin temeli, yeni piyasaya sürülen, dağıtılmış defter teknolojisi (DLT) üzerine odaklanan şirketleri keşfetmek için büyük miktarda veriyi aktaran bir endeks olan iSTOXX Yewno Gelişmiş Piyasalar Blok İncir Endeksine dayanıyor.

İkinci yeni ETF, THNK, iSTOXX Gelişmiş Piyasalar B.R.AI.N Endeksine dayalı olarak teknoloji alanındaki dört mega trendin (biyoteknoloji, robotik, yapay zeka (AI) ve nanoteknoloji) yoğunlaştığı küresel sermaye menkul kıymetlerine yatırım yapmayı hedefliyor.

Temmuz ayında başlatılan Coin Capital’in CEO’su Lewis Bateman, yeni piyasaya sürülen ETF’lerin yatırımcıların derin alan uzmanlığı olmaksızın,  AI ve Blok Zincir alanında faaliyet gösteren “üksek kaliteli yatırımlara erişmesini sağlayacaklarını söyledi.

2014 yılında kurulan Toronto merkezli Coinsquare borsası, günlük işlem hacmin bakımından 69. sırada yer almaktadır.

 

 

Kaynak: