İlk ‘İslami’ Kripto Para Borsası Açılıyor

Adab Solutions, İlk İslami Kripto Borsası’nı (FICE) açtı ve Eylül 2018’de bir ICO başlatacak. Borsa, Şeriat Danışma Kurulu tarafından belirlenen standartlara dayanacak ve bunun, bütün İslam dünyasının, kripto para piyasasına bakışında devrim yaratması bekleniyor.

Bugün BAE (Birleşik Arap Emirlikleri) merkezli startup Adab Solutions tarafından ilan edilen İlk İslami Kripto Borsası’nın lansmanı, ilk şeriat uyumlu kripto para borsası olması bakımından benzersizdir. Bu hafta başlarında şirketin resmi blogunda yayınlanan bir habere göre, FICE “İslami finans ve İslami kripto-ekonominin gelişimini düzenleyen komünitenin ilkeleri  üzerinde çalışan küresel bir altyapı” oluşturacak.

Şirket, yeni kripto değişiminin, helal kripto-para işlemi sorununu çözeceğinin yanı sıra, dünya nüfusunun % 22’sinden fazlasını oluşturan ve 3.8 trilyon dolardan fazla İslami finans varlıklarına sahip olan Müslüman Ümmetin pazar alanına girmesini sağlayacağına inanıyor.

Borsanın Temelleri

Dünyanın ilk İslami kripto para borsası olarak, FICE kesinlikle “Şeriat toplumu tarafından ortaya konan yüksek ahlaki gerekliliklere bağlı kalmaya” kararlıdır. Bu doğrultuda şirket, uluslararası alanda bağımsız olarak çalışan ve şeriat uzmanlarının kararlarıyla hareket eden Şeriat Danışma Kurulu (ŞDK) ile ortak hareket ediyor.

İlk İslam Kripto Borsası, üzerine inşa edildiği Şeriat prensipleri doğrultusunda, sadece danışma kurulu tarafından helal kabul edilen projeleri listeleyecektir. Haram olarak etiketlenen projeler borsada listelenmeyecek. Aşağıdaki işlerle alakası olduğu düşünülen tokenler listelenmeyecektir:

  • Kumar
  • Tefecilik
  • Ahlaksız hizmetler
  • Alkollü içecekler ve tütün ürünleri üretimi
  • Finansal piramitler

 

 

 

Kaynak: