IBM, Düğüm Veri Takip Sitemi Geliştiriyor

Tech devi IBM, ABD Patent ve Ticari Markalar Ofisi (USPTO) tarafından yayınlanan bir patent belgesine göre, düğüm temelli işlem veri tanımlayıcılarının geliştirilmesi için bir blok zincir patenti başvurusu yaptı.

Sistem patentte blok zincir içindeki düğümlerin karakterize edilişi olarak tanımlanıyor. Yapılan farklı işlemlerin tanımlanması amaçlı düğümlerden farklı bir veri çekme yöntemi olarak sunulmakta. Spesifik olarak blok zincir üzerindeki herhangi bir işlem için kullanılan düğüm veya düğümler transferin karakteri hakkında yararlı bilgiye sahip olabilir.

Belgeye göre, varlık çıkarma, metin madenciliği, bilgi analizi ve keşfi, uyumluluk, anlamsal çıkarma ve ontoloji tabanlı varlık bulma gibi bir geniş aralıkta karakterlere sahip veri türlerini ayıklanabilecek. Bu veri çıkarma işlemi iddialarına göre blok zincirindeki verilerin güvenliğini izleme açısından düzenleyici makamları güçlendirecek.

Örneğin, sistem günlük transfer limitinin aşılması yada takip edilen varlıkların transferi içeren olaylar gibi durumlarda, bir düğümün bir işlem bloğu üzerinde şüpheli bir etkinlik gerçekleştirip gerçekleştirmediğini tespit eden bir kara para aklama yöntemi sunacak

Tanımlanan sistem, kapı devreleri, dizi mantığı veya grafik işlem birimleri gibi programlanabilir donanım cihazları ve donanım devreleri olarak uygulanabilen modüller ile uygulanmaktadır.

Günün erken saatlerinde, ABD’li banka holding şirketi Capital One‘ın, düzenleme sürecindeki Müşterinizi Tanıma gibi büyük güvenlik gereksinimlerine yardım edecek  blok zincir destekli kullanıcı kimlik doğrulama uygulaması için bir patent başvurusunda bulunduğunu bildirdi.

 

 

Kaynak: