Capital One’dan Kimlik Doğrulama İşlemini Tek Çatı Altında Toplayacak Patent Başvurusu

Amerikan bankacılık holding şirketi Capital One, ABD Patent ve Marka Ofisi (USPTO) tarafından 16 Ağustos’ta yayınlanan bir dosyaya göre, kullanıcı kimlik doğrulamasında blok zincir teknolojisinin uygulanması amaçlı bir patent başvurusunda bulundu.

Belgeye göre, talep, Haziran 2017’de Capital One tarafından USPTO’ya sunulan bir patent başvurusunun devamı niteliğinde. Sunulan sistem, çok sayıda blok zinciri tabanlı platforma üye kullanıcılar için kimlik doğrulama bilgilerini almak, saklamak, kaydetmek ve almak üzere tasarlanmış.

Patent ayrıca, bu tür doğrulama gerekliliklerinin “kurumlara zaman ve kaynak yükü getirebileceğini” de ekliyor:

“Kullanıcılar farklı kurumlarla ilişkili bilgisayar sistemleri arasında gezinirken tekrarlanan kimlik doğrulama isteklerine yanıt vermek zorunda kalıyor olabilir. Kurumlar ve kullanıcılar, birden çok kurum için kimlik doğrulama etkileşimlerini işleyen ortak bir kimlik doğrulama sisteminden yararlanabilir. ”

Dökümana göre, sistem kimlik doğrulamada oluşabilecek yanlışlıklar veya uyuşmazlıkları egale edebilecek şekilde inkar edilemez olacak. Ek olarak sistem kişisel veri paylaşımında kullanıcılar ve firmalar arasında bir limite sahip olacak.

2016 yılında, Capital One, sağlık kuruluşlarının sigorta şirketleri tarafından uzun süre bekletilmesi sorununu çözmek için LA merkezli bir blok zincir şirketi olan Gem ile ortaklık kurdu. Capital One, “blok zincir teknolojisinin, ekosistemi evrensel altyapıya bağladığını ve paylaşılan altyapının gizlilik ve güvenliği tehlikeye atmayan küresel standartlara izin verdiğini” belirtti.

 

 

Kaynak: