Barclays’dan Blok Zincir Hackathonu

İngiliz yatırım bankası Barclays’ın 9 Ağustos’ta yayımladığı bir duyuruya göre, türev işlem sözleşmelerinin etkinliğini artırmayı hedefleyen en iyi blok zincir çözümünü bulmak amaçlı bir hackathon‘a sponsorluk yapmaya başladı. Barclays, Deloitte, Uluslararası Takaslar ve Türevleri Derneği (ISDA) ve Thomson Reuters gibi diğer pazarın büyük isimleriyle ortaklık yapıyor.

İki günlük DerivHack hackathonunda, katılımcılara fikirlerini uygulama ve ISDA Ortak Alan Modeli’ni (CDM) dağıtılmış defter teknolojisine uygulama fırsatı verilecek. Etkinliğin nihai hedefi, türev işlem sözleşmelerinin ticaret sonrası işlemlerinde kullanım durumlarına çözüm bulmak.

ISDA CDM, bir makine tarafından okunabilir formatta sunulan bir türev ticareti sırasında meydana gelebilecek olayların ve işlemlerin standart bir dijital sunumunu sağlar. Ürün, şirketler ve platformlar arasında tutarlılığı ve birlikte çalışabilirliği geliştirecek şekilde tasarlanmıştır.

Açıklamaya göre, Barclays,  ticaret sonrası süreçte türevlerin gözden geçirilmesi, verimlilik artışlarında adım değişimi gibi durumları simule ederek ve aynı zamanda ISDA CDM’de kullanılması için örnek ticaret verileri sunarak zorlu kullanım senaryolarını ortaya koyacak.

Bu yılın başlarında, Barclays’ın bir kripto para ticaret masası açma olasılığını incelediğine dair söylentiler vardı. Anonim bir kaynak, bankanın müşterilerinin ilgisinin kripto ticareti hizmetlerini sunmak için yeterli olup olmadığını değerlendirdiğini bildirildi. Daha sonra, Barclays CEO’su Jes Staley söylentileri çürüten bir açıklama yaptı:

“Kripto para bizim için gerçek bir meydan okuma, çünkü bir yandan, yenilikçi tarafı var ve teknolojinin finans alanında geliştirilmesinde ön planda olma isteği var… Diğer yanda, kripto paraların, bankanın bir parçası olmak istemediği faaliyetler, için kullanılma olasılığı var.. ”

 

 

 

Kaynak: