Birleşik Krallık’ta Küresel İşbirlikleri İçin Bir İnisiyatif Oluşturuluyor

7 Ağustos yapılan resmi basın açıklamasına göre, Birleşik Krallık Finansal İdare Kurumu (FCA), düzenleyiciler ve şirketler arasındaki, blok zincir gibi, fintech yeniliklerinde yapılacak işbirliklerini geliştirmek amaçlı küresel bir inisiyatif oluşturulacağını duyurdu.

FCA, fintech firmalarının farklı ülkelerden gelen düzenleyicilerle daha kolay etkileşimde bulunmasına yardımcı olacak, yeni bir ittifak olan Küresel Finansal Yenilik Ağı’nın (GFIN) 11 finansal kurum ve ilgili kuruluşla işbirliği içinde çalışacağını belirtti.

Basın açıklamasına göre, GFIN dağıtılmış defter teknolojisi ve yapay zeka (AI) gibi teknolojilerin büyümesi, yanı sıra diğer menkul kıymetler ve ICO yönetmelikleri gibi konularda danışmalık vermeyi amaçlamaktadır.

FCA yönetim kurulu üyesi ve Strateji ve Rekabet Yönetici Direktörü Christopher Woolard, basın açıklamasında GFIN’in, kuruluşların potansiyel zararlarını idare ederken, tüketiciler için finansal hizmetlerdeki inovasyonun faydalarını arttıracağını söyledi.

Yeni ittifak, FCA’nın bu yılın başlarında başlatılan küresel fintech düzenleyici sandbox’ının başarılı bir şekilde ilerlemesinin ve geliştirilmesinin bir parçası olarak çıktı.

 

 

Kaynak: