(ÖZEL HABER) Bakkt Girişimi Üzerine

Kısa Özeti

Yeni bir start-up ​​olan Bakkt, ICE‘nin sahipleri tarafından kuruldu ve Microsoft, Starbucks ve Boston Consulting Group tarafından desteklendi.

Bakkt, bu Kasım’da hizmete girecek ve Bitcoin’i ana para birimi ve istikrarlı bir yatırım aracı yapmayı planlıyor.

Bakkt, kurumsal yatırımcılar için düzenlenmiş bir değişim hizmeti sunacak, aynı zamanda kredi kartlarının yerini almayı ve Bitcoin’i insanların 401k planlarına sokmayı planlıyor.

Nedir? Altyapısı, Tabiatı ve Tarihi Üzerine Notlar

  • ICE’nin sahibi, Bitcoin’i “düzeltmek” ve “geniş kullanımlı güvenilir bir global para birimi” haline getirmek için Starbucks (SBUX), Microsoft (MSFT) ve Boston Consulting Group ile işbirliği yaptı.

Dünyanın en büyük finansal kurumlarını hedefleyen Bakkt, hedefinin “büyük para yöneticilerinin Bitcoin yatırım fonlarını, emeklilik fonlarını ve ETF’leri yüksek düzeyde düzenlenmiş, ana akım yatırımlar olarak sunma yolunun açılması.-  Fortune Dergisi

  • Bakkt[nokta]com’daki bilgiler ışığında, kurdukları şirkete Bakkt adı verildi ve öncelikli hedefleri dijital varlıklar için hızlı, güvenli ve verimli bir global pazar kurmak. Web sitelerindeki açıklamaları şöyle:

Intercontinental Exchange’in kanıtlanmış finansal pazar altyapısı ve teknolojisiyle desteklenen Bakkt’ın güvenli küresel platformu, yatırımcıları, tüccarları ve tüketicileri bir araya getirecek, dijital varlıklara erişmeyi, ticaret yapmayı ve kullanmayı daha kolay, daha hızlı ve daha uygun maliyetli hale getirecek. Bakkt’ın açık kaynaklı, tarafsız platformu, yürürlükteki mevzuat gerekliliklerini karşılamak ve dijital varlıklar ve blok zinciri uygulamaları ile ilgili yenilikleri desteklemek için tasarlanacak.

  • Bu yeterli olmaz ise, perakende ve ödemeleri de almayı planlıyorlar:

Bundan sonraki adımdan sonra kredi kartınızın yerine Bitcoin kullanıyor olabilirsiniz.

ICE’nin dijital varlıkların yöneticisi Kelly Loeffler, ve Bakkt’ın CEO’su Bakkt’ın lansmanından bahsettiği basın açıklamasında şunları söyledi;

Bakkt, daha yüksek verimlilik, güvenlik ve fayda sağlayarak dijital varlıkları, kurumsal, ticari ve tüketici katılımı için ölçeklenebilir bir giriş hizmet verecek şekilde tasarlandı.

. Küresel pazarlardaki ve ticaretteki dijital varlıkların dönüştürücü potansiyelinin kilidini açmaya yardımcı olan açık bir platform oluşturmak için işbirliği yapıyoruz.

Tüketicilerin kredi kartları yerine Bitcoin uygulamalarını kullanarak Bitcoini ana akıma çekmek ve perakende ödeme dünyasını bozmak. Pazardaki fırsat devasa: Dünya çapındaki tüketiciler, düzenli alımlarında yılda 25 trilyon dolarlık kredi kartı veya çevrimiçi alışveriş ücreti ödüyorlar. – Fortune Dergisi

  • CNBC, şimdiden, Starbucks’ın müşterilerinin Frappuccinos ödemelerini Bitcoin ile yapmalarına izin vereceğini bildiriyor.
  • ICE’nin (NYSE‘nin sahibi) kurucusu ve CEO’su Jeff Sprecher, geçtiğimiz 25 yılda, başarısız bir elektrik borsasını tersine çevirerek ve CME’den sonra dünyadaki en büyük ikinci finans borsasına sahip olma yolunda çalışarak 1 Doları 44 Milyar Dolara çevirdi. Bakkt, Sprecher’in fikriydi, ama şu anda ICE’de yönetici olan karısı (Kelly Loeffler) yeni şirketin CEO’su olacak.
  • ICE bir süredir Bakkt’i planlıyor ve şimdi Coinbase’deki hisselerinin doğal olarak stratejik olduğunu kabul ediyorlar:

Dijital para birimlerinin nasıl çalıştığını incelemek için, 2015 başlarında ICE, ABD’nin dijital paralar için en büyük borsası olan Coinbase için azınlık hissesini aldı. Loeffler, “Coinbase’in Charles Schwab’ınki gibi iki kat fazla müşterisi var” dedi ve ekledi “Coinbase’de hesap açmış olanların çoğu, kripto-para birimlerinde küçük yatırımlar yapmak için kullanan milenyalılardır.” – Fortune Dergisi

  • Makaleye göre, serbest yatırım fonları dijital para birimlerinin % 80’ine sahip.

Kripto paralar bugün, gözü kara tüccarlar tarafından ve dünya çapında yaklaşık 300 milyar dolarlık dijital para biriminin % 80’ine sahip olan yatırım fonları tarafından spekülasyon için bir araç olarak kullanılıyor. – Fortune Dergisi

  • Temizlemeyi ve depolamayı sağlamak için Bakkt, soğuk depoda (internetten bağlantısı kesik özel anahtarlarda) Bitcoin gibi dijital varlıkları depolayacak entegre bir çözüm üretecek.

ICE şu anda ICE vadeli işlemlerine dikey olarak entegre olan altı depolama ve takas tesisine sahiptir. Bu deneyimi kullanarak Bakkt, paket anlaşmasının bir parçası olarak takas ve depolamaya da sahip ilk düzenlenmiş borsaya sahip olacak.

  • Baktt’ın gelirleri, işlem ücretlerinden ve Bitcoin depolamasından gelen ücretlerden kaynaklanacak.

Onay beklenirken, Bakkt nakit içermeyen, Bitcoin ile yapılan “bir günlük vadeli sözleşmeleri”  başlatacak.

  • Bakkt, günlük işlemlerin çoğunu zincir dışı tutmak için Lightning Network’e benzer açık kaynaklı bir sistem kullanmayı planlıyor.

Wall Street çarka bir kere girdiğinde, Bitcoin iyi niyetli bir para birimi olmak için likidite kazanacaktır. Sprecher ve Loeffler, çok uluslu şirketlerin ileride uluslararası ödemeler için Bitcoin’i benimseyeceklerini öngörüyor. Sprecher, “Bankalar uluslararası ödemeleri kontrol ediyor ve sistem çok pahalı” dedi. – Fortune Dergisi

Bakkt girişimi başarılı olursa kripto para dünyasını ilginç günler bekliyor olacaktır. Ayrıca bu yönetim kadrosu ile başarılı olmama ihtimali nezdimde düşük görülmekte.

Bu yaz kripto dünyası için aydınlık geçiyor.

 

 

 

Kaynak: