Kripto Hack Suçları % 369 Arttı Ama Türkiye En Az Etkilenen Ülke

Uluslararası siber güvenlik firması Group-IB‘nin yaptığı yeni bir araştırmaya göre, büyük çoğunluğu ABD merkezli suçlardan oluşan kripto hack suçları artış gösterdi.

Zayıf Güvenlik Önlemleri

Group-IB’ye göre, saldırıya uğramış hesaplar 2017 yılında bir önceki yıla göre % 369 oranında arttı. En üstteki borsaların 19’undan toplamda 720 adet kullanıcı adı ve şifresi çalındı.

Veriler, bunların yetersiz güvenlik önlemleri ve iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) eksikliğinden kaynaklandığını ve bunun da suçlulara karlı bir iş koluna yol açtığını göstermektedir.

Bu suçlardan en çok etkilenen kripto-para kullanıcısına sahip ülke, yüzde 34,3’lük bir oranla ABD oldu. “Diğer” kategorisi altında gruplanan ülkeler yüzde 11,1 oranında gerçekleşti, bunu % 10,5 ile Rusya Federasyonu izledi ve % 5 oranla Çin izledi. Türkiye, % 2.4 ile en az etkilenen kullanıcı sayısına sahip ülke oldu.

Ele geçirilen 720 hesabın %20’sinde sekiz karakterden daha az karakterden oluşan parolalar vardı. Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bu, başkalarının fonlarını çalmaya çalışan hackerlar için rahat bir çalışma ortamı demektir.

NewsBTC’deki Haziran raporuna göre, Carbon Black’deki güvenlik stratejisti Rick McElroy, bazı yeni yatırımcıların, kripto para kullanan insanlar için güvenlik sağlayan bir banka ya da kurum olmadığının farkında olmadıklarını söyledi. 2018’in ilk altı ayında, kripto siber hırsızlıklarının 1,1 milyar doların üzerinde olduğu vurgulandı.

Kötü Amaçlı Yazılımlar ABD Merkezli

Ransomware, suçlular arasında giderek daha fazla kullanılan bir yöntem haline geliyor. Group-IB’den elde edilen verilere göre, kripto para zararlı yazılımlarının kullanılması, ABD’de % 56,1’lik bir paya sahip. Bunu % 21,5 ile Hollanda izledi.

Özellikle, kripto para piyasasında yükselen kar sebebiyle, kötü amaçlı yazılımların da kompleksliği artmakta. Kötü amaçlı yazılımları içeren sayısız olay bildirilmiştir. Haziran ayında, Android cihazınızda habersiz kripto madenciliği yapan ADM.Miner adlı bir uygulama bulundu.

Mac bilgisayarlarda bulunan ve “mshelper” olarak bilinen kötü amaçlı yazılımlar, Monero için madencilik yaparak CPU gücünü harcıyordu.

Grup-IB’deki Özel Projeler Direktörü Ruslan Yusufov’a göre, artan sahtekârlık faaliyetleri ve suçluların artan ilgisi, “sanayinin kendisini savunmaya ve kullanıcılarını korumaya hazır olmadığını” gösteriyor.

2018’de daha da fazla olay göreceğiz.

Kripto endüstrisinin karanlık tarafı araştırmacıları, bilim insanlarını ve akademisyenleri içeren topluluktan bir karşılık bekliyor.

 

 

 

Kaynak: