Sektördeki Olumlu Haberlere Rağmen Düşüşün Sebebi

Geçtiğimiz 48 saat içinde, Bitcoin fiyatı, kripto pazarının tarihindeki en olumlu gelişmelerden bazılarını yaşamasına rağmen, % 8’den fazla düşüşle 7,500 dolardan 6.890 dolara düştü.

OTC Satışları

Kısa vadeli yatırımcıların ve geçici yatırımcıların büyük çoğunluğu, dijital varlıkları satın almak ve satmak için Coinbase, Bitfinex, Binance, OKEx, Huobi ve UPbit gibi kripto para borsalarını kullanmakta. Kripto para sektöründeki ticaretin benimsenmesi, kripto paraların kurumsallaşması ve teknik atılımlarla ilgili gelişmeler kripto-para değişimi piyasasında önemli etkilere sahip olabilir.

Buna rağmen, Tabb Group’un raporuna göre, borsa dışı (OTC) Bitcoin piyasası, borsadaki piyasadan en az iki ila üç kat olmak kaydıyla kıyaslanamayacak kadar büyüktür,. Bu nedenle, kripto para borsa piyasası sadece küresel pazarın likiditesinin veya hacminin yüzde 25’ini oluşturuyor. Bitcoin fiyatını manüple edenin, kamuya açık borsalarda işlem yapan bireysel yatırımcılardan ziyade, OTC pazarındaki büyük ölçekli perakende tüccarları olması daha olasıdır. .

OTC piyasasının hakimiyeti doğru bir şekilde ölçülürse, aynı zamanda Bitcoin pazarındaki fiyat hareketlerinin neden olduğu hakkında bir argüman ortaya çıkar. Özellikle, Bitcoin ve diğer dijital varlıkların kripto para sektöründeki gelişmelere dayanan kısa vadeli hareketlerini anlamlandırmak zordur, çünkü ETF’nin onaylanması veya kripto para birimlerinin büyük bir perakendeci tarafından entegrasyonu gibi haberler yalnızca hızlı bir şekilde hareket eden bir piyasa üzerinde etkili olabilir ve anlık olayların sonuçlarına tepki verebilir.

OTC piyasası, siparişlerinin büyüklüğü nedeniyle, genellikle temsilcilerin ve aracıların katılımıyla, yavaş hareket eder. En az birkaç bin BTC satın almak isteyen milyarder yatırımcı ve kurumlar, büyük siparişleri işlemek için OTC pazarına güvenmektedir, zira kripto-para borsasında böyle bir alım satım yapmak, Bitcoin’in fiyatının hem yukarı hem de aşağı yönde yoğunlaşan hareketler yaşamasına neden olacaktır.

OTC pazarında büyük bir sipariş nakde çevrilirse, kamu kripto borsasına yansıması birkaç gün sürer. Bu nedenle, 27 Temmuz ve 7 Ağustos’ta görüldüğü gibi, kripto para piyasasında görülen satışların büyük bir kısmını, büyük olasılıkla OTC pazarındaki büyük siparişlerin likide edilmesinden kaynaklanmakta.

Piyasa Manipülasyonu

Geçtiğimiz 48 saat içinde, kripto para sektörü piyasayı canlandıracak, dünyanın en büyük borsası olan New York Borsası (NYSE), kahve perakendecisi Starbucks ve teknoloji şirketi olan Microsoft gibi firmaların güzel haberlerini duydu

NYSE, Bitcoin’in rezerv paralara ve devlet destekli resmi paralara karşı rekabet edebilecek, dünya çapında kullanılabilecek ilk kripto para birimi olma potansiyeline sahip olduğunu vurguladı.

ICE’nin kurucusu, Başkanı ve CEO’su Jeffrey Sprecher şunları demişti;

Bitcoin, küresel paranın hareketini büyük ölçüde basitleştirecektir. Dünya çapında para birimi olma potansiyeline sahip.

OTC piyasasının büyük alım satım emirleri piyasanın volatilitesini önemli ölçüde arttırdığı ve böyle bir dönemde, gelişmeler ve haberlerin kripto-para piyasasını ve değerini pek etkilemediği kesin olarak söylenebilir.

 

 

 

Kaynak: