Sony, Dağıtılmış Defter Teknolojisini Hızlandırmayı Amaçlayan İki Patent Aldı

Japon elektronik devi Sony, ABD Patent ve Ticari Markalar Ofisi (USPTO) tarafından yayınlanan 20180218027 ve 20180219686 belgelerine göre, blok zincirine dayalı ekosistemleri hızlandırmak amaçlı iki patent aldı.

Sony, patentlerle, dağıtılmış defter teknolojisi işlemlerine yeni devreler kazandırarak, blok zincir donanımının tasarımını ve yapısını geliştirmeyi amaçlıyor.

Elektronik Düğüm ve Dağıtılmış Defter Korunması için Yöntem” başlıklı ilk başvuru, mevcut bloklardan en az biriyle ilişkili, çoklu blokları içeren, çoklu elektronik düğümlere dayanan blok zincirinin korunmasını sağlayan bir elektronik cihazı tarif etmektedir.

Patent, dağıtılmış deftere, madencilik faaliyeti yürütebilen rekabetçi düğümlerin katkılarıyla, sıkıştırılmış bir biçimde yeni bloklar eklemenin bir yöntemini açıklamaktadır.

Sony, “Cihaz ve Sistem” adlı ikinci patentte, birden fazla sanal düğüm tarafından, blok zincirin sürdürülmesinin bir yolunu önermektedir ve dağıtılmış defterlere, bu düğümlerden en az biri yoluyla erişme mekanizmasını önermektedir.

Sony, sanal düğümlerin birleştirilmesiyle, örneğin cihazların kapandığu, cihaz sayısının az olduğu veya azaldığı durumlarda, blok zincirin bütünlüğünü sağlamayı amaçlamaktadır.

2017 yılında, çok uluslu şirket, iki farklı dağıtılmış defterin sağlayacağı güvenlik ile interet üzerinden bir yere bağlanma işlemini güvence altına almak amaçlı çok faktörlü doğrulama sistemi için patent başvurusunda bulunmuştu.

Ayrıca 2017 yılında Sony, öğrenci kayıtlarının güvenli bir şekilde paylaşılmasını sağlamak amaçlı blok zincire dayalı bir eğitim platformu geliştirmek için teknoloji devi IBM ile ortaklık kurmuştu.

 

 

 

Kaynak: