Bahçeşehir Üniversitesi BlockchainIST Center İle Bir İlke İmza Attı

Bahçeşehir üniversitesinde blok zincir teknolojisinin kullanım alanlarının araştırılması ve geliştirilmesinı hedef alan bir merkez açıldı. Piyasaya Türkiye’den uzmanlar yetiştirmek amacı da bulunan merkez BlockchainIST Center ismi ile kuruldu.

Merkez, Türkiye’de bir üniversitenin bünyesinde yeşeren ilk blok zincir araştırma ve geliştirme birimi olma özelliğini taşımakta.

İş Dünyası Ve Devlet Kurumları İle İş Birlikleri Önemli

İstanbul Blockchain Ve İnovasyon Merkezi direktörü, öğretim üyesi Dr. Bora Erdamar, ülkemizden ve yır dışından uzmanların katılımıyla dünya çapında projelere imza atacaklarını belirtti. İş dünyasından da birçok isimle birlikte çalıştıklarını belirten Erdamar Hürrriyet’e şunları söyledi;

BlokchainIST projesinin amacı, blockchain teknolojileri alanında bilimsel çalışmaların ve yayınların yapıldığı, Türkiye’nin bu alandaki en önemli araştırma, geliştirme ve inovasyon merkezi olmaktır. Bu amaç doğrultusunda diğer ünversiteler, iş dünyası ve devlet kurumları ile iş birliklerinin yapılması önemli.

Biz, İstanbul Blockchain ve İnovasyon Merkezi’nin bu teknoloji ile ilgilenen herkesin faydalanabileceği, Dünya’da çok saygın yeri olan bir Ar_Ge merkezi olmasını hedefliyoruz. Bahçeşehir Üniversitesi^nde kurulan İstanbul Blockchain ve İnovasyon Merkezi, ülkemizde bu alanda bir üniversite bünyesinde kurulan ilk araştırma ve inovasyon merkezi olma özelliğini taşıyor.

Türkiye’nin dijitalleştiğini ve ilerici adımlarını net bir şekilde atmak istediği anlaşılan proje için Erdamar şunları ekledi;

Dijitalde atbaşı  gidiyor ama dünyayla beraber hareket etmeye çalışıyoruz. Hala kovalayan bir yapı var. Blockchain teknolojisinde Türkiye, öne geçme fırsatı yakalayabilir. İlk kez insanlığı dönüştürebilecek bir teknolojide Türkiye, lider ülke olma fırsatını yakalıyor. Bu yüzden de böyle bir merkezle bu işe öncülük etmeye çalışıyoruz. Türkiye’nin blockchain alanında insan kaynağı yetiştirip bu alanda dünyada liderlik etmesini sağlamaya çalışacağız.

Bahçeşehir Üniversitesi’nin daha önce de blok zincir temelli diploma doğrulama ve saklama sistemi üzerinde çalıştığı biliniyordu.

 

 

 

Kaynak: