Kripto Borsaları, Düzenlemelerin Gelmesi İçin Adeta Haykırıyor

Ödeme şirketi Mistertango’nun yaptığı bir ankete göre, kripto para borsalarının % 88’i endüstri düzenlemesi istiyor.

Endüstri, Düzenlemelerin Gelmesi İçin İstekli

Düzenleme isteği, olgunlaşmamış piyasanın büyük bir piyasa çöküşü yaşayabileceği ve varlıkların 2018’in ilk yarısında görülenden daha kötü bir şekilde değer kaybı yaşayabileceği korkusundan kaynaklanıyor.

Ancak, katılımcılar aynı zamanda piyasa düzenlerken kripto-para piyasasını aşırı düzenlemelere ve baltalamalara maruz kalmaması için özen gösterilmesi gerektiğini de belirtiyorlar.

Anketin basın açıklamasına göre, Avrupa, Asya, Güney Amerika ve Okyanusya’dan 24 kripto para borsasına anket uygulandı. Bunların tümünün, toplam günlük işlem hacmi 100 milyon ABD dolarının üzerinde. Anketten çıkan önemli bulgular, şunlar;

  • Kripto borsalarının % 88’i düzenleme istiyor.
  • Kripto borsalarının % 17’si aşırı sıkı düzenlemenin kripto para birimine en büyük tehdit olduğuna inanmakta.
  • % 30’u pazardaki en büyük tehdidin oluşabilecek önemli bir kripto kazası olduğunu söylüyor.
  • % 40’ı, bankaların kripto faaliyetlerini finanse edilmesine koyduğu engellerin azalmasının, kabullenilmesini arttıracağına inanıyor.
  • % 55’i, kripto kullanıcılarının, geleneksel finansal hizmetlerinde kullanılanlar gibi, Müşterinizi Tanıma ve Kara Para Aklamayı Önleme konularına tabi olması gerektiğini söylüyor

Sonuçları yorumlayan, Mistertango İşletme Müdürü Gabrielius Bilkštys şunları söyledi:

Endüstri, düzenleme için haykırıyor ve ortakların tepkisi bunu gösterdi. Belirsizlik en büyük korkudur ve düzenleme ihtiyacımız olan istikrarı sağlamak için kritik öneme sahiptir. Ne yazık ki, dünya çapında ya da farklı bir düzenleyici görüş birliği yoktur. Kripto paraların, resmi para birimlerinin sahip olduğu ölçek ve yaygınlığı elde edebilmeleri için, uyumlu, dikkate alınacak ve kapsamlı bir düzenlemeye ihtiyaç vardır. Böylece düzenleme, kripto pazarının gelişimine bir engelleyici değil, bir katalizör olacaktır.

Oleksandr Lutskevych, CEX.IO değişim müdürü, aynı şekilde şunları kaydetti:

Şimdiye kadar, sektör düzenleme konusunda söz sahibi değildi. Kripto şirketlerinin düzenlenmiş bir ortamdan kaçınmak istediği fikri yaygın olarak kabul ediliyordu, ancak bu gerçeklerden uzaktır. Endüstri, düzenlemenin, piyasanın olgunlaşmasının yolunu açacağının ve şirketlerin kripto-paranın yasa dışı kullanımlarıyla ilgili olarak şüphe uyandırmaksızın serbest kalmasını sağlayacağının bilincindedir.

 

 

Kaynak: