Ethereum, Yeni Kodunu Deniyor: Constantinapole

Ethereum geliştiricileri, ağın bir sonraki sistem çapında yükseltmesi olan Constantinapole için şimdiden kod uyguluyorlar

Cuma günü yapılan ana geliştiriciler toplantısındaki hissedarların aktardığına göre, Ethereum ağını bedeller açısından daha verimli ve daha az maliyetli hale getirecek ikinci seri geliştirmeler olan Constantinapole,, Ekim’deki Devons4 Ethereum konferansından bir süre önce devreye girecek.

Geriye dönük uyumsuzluk değişiklikleri olabileceği sebebiyle hangi kodun kaç numaralı blokta uygulanacağı açıklanmadı.

Yükseltme için rahat bir yol haritası da önerildi. Bu yol haritasının altında, uygulama safhası 13 Ağustos’a kadar devam ediyor, bundan sonrasında ise Constantinapole ‘e özgü bir test ağının başlatılması da dahil olmak üzere iki aylık bir test süresi olacak.

Yükseltme, platformu daha verimli hale getirmeyi amaçlayan çeşitli optimizasyonlar içerecek ve maliyetler açısından daha az külfetli olacak. Constantinapole, geçtiğimiz Ekim ayında faaliyete geçen Byzantium’un ayak izlerini takip eden iki aşamalı bir dizi yükseltmenin ikinci kısmını oluşturuyor.

Toplantıya göre, geliştiriciler tarafından toplam dört adet Ethereum iyileştirmeleri (EIP) geliştiriliyor. En popüler Ethereum müşterisi Geth’in lider geliştiricisi Péter Szilágyi, değişikliklerin çoğunu çoktan uyguladıklarını söyledi.

Szilágyi toplantıda yaptığı konuşmada, “EIP’ler çoğunlukla yapıldı” dedi.

Haberleşme sorumlusu Afri Schoedon’a göre, Parite Ethereum bu alanda de iyi bir ilerleme kaydetmiştir.

Uygulama aşamasına ulaşan bazı yükseltmeler arasında, blok hashlerinin Ethereum’da nasıl depolandığını yeniden düzenleyen EIP 210 ve Ethereum sanal makinesinin (EVM) aritmetik hızını arttıran EIP 145 bulunmaktadır. Diğer iki yükseltme, Ethereum durum kanallarının eklenmesi için EIP 1014 ve sözleşmelerin nasıl etkileşimde bulunacağına ilişkin yeni bir kod olan EIP 1052, geliştiriciler tarafından üstlerinde çalışılıyor.

En azından madencilikle ilgili zorluk meselesi söz konusu olduğunda, sürekli devam eden bir tartışma konusu olan Ethereum ihraç modeli ve çeşitli paydaşlar üzerindeki farklı etkileri, henüz bir karara bağlanamadı.

Tartışmanın moderatörü Hudson Jameson, “Bu kısma bugün karar veremeyeceğiz” dedi.

 

 

 

Kaynak: