Danışmanlık Devi Accenture’un Yeni Patent Başvurusu Ortaya Çıktı

Danışmanlık devi Accenture, 26 Temmuz’da yayınlanan bir patent başvurusuna göre, lojistik ağını geliştirmek için blok zincir teknolojisini kullanmayı planlıyor.

ABD Patent ve Marka Ofisi (USPTO) tarafından yayınlanan belgeye göre, şirket, lojistik hareketlerin güvenliğini sağlamak, hızlandırmak ve verimliliğini arttırmak için blok zinciri teknolojisini avantaja çevirmeye çalışan büyük oyuncuların ayak izini takip ediyor.

 

“Bir cihaz, bir ürünün varış noktasına ulaştığına dair bir işaret alabilir. Ürün varış noktasına, bir işletme tarafından gönderilmiş olabilir, “ diye başlayan patent özet, detaylandırılıyor:

“Cihaz, ürünün niteliğini belirlemek için ürün üzerinde bir analiz gerçekleştirebilir. Cihaz, ürünün niteliğini doğrulamak için ürünün özelliklerinin tanımlandığı bilgileri ve bir blok zincirindeki ürününün şifrelenmiş kaydındaki bilgileri karşılaştırabilir. ”

Bu hamle, Accenture’ın blok zincirine olan ilgisini bir adım daha arttırdığını gösteriyor. Aynı zamanda firma bu ay içinde, Fransız çok uluslu havacılık şirketi Thales ile ortaklaşa bir havacılık tedarik zinciri aracı da duyurdu.

Bu arada Mart ayında Accenture, ilaç tedarik zincirleri için bir blok zinciri uygulamasında çalışmak üzere küresel lojistik operatörü DHL ile bağlantı kurdu.

Ayrıca Accenture’ın blok zinciri ile ilgili ilk patent başvurusu değil. Geçen yıl eylül ayında şirketin yayınladığı sözde “düzenlenebilir blok zincir” uygulamasına karşı karışık tepkiler kalmıştı. Bazı kaynaklar bu kavramın, teknolojinin temsil ettiği temel değişmezlik ruhuna aykırı olduğunu iddia ettiler.

 

 

 

Kaynak: