Dağıtılmış Defter Teknolojisi, Hindistan’ın Ekonomisini Körükleyebilir

NASSCOM’un VP Endüstrisi Girişimciliği’ne göre, dağıtılmış defter teknolojisi önümüzdeki beş yıl içinde Hint ekonomisine 5 milyar dolar ekleyebilir. Ülkedeki yazılım ve hizmet şirketleri sektörünü temsil eden kar amacı gütmeyen ticaret birliği, uzun yıllardır blok zincir teknolojisini desteklemekte.

NASSCOM, Hindistan’da Ekonomik Büyüme Potansiyeli Sebebiyle Blok Zinciri Teşvik Ediyor

Ulusal Yazılım ve Hizmet Şirketleri Birliği (NASSCOM) Başkan Yardımcısı KS Viswanathan, Indo-Asia News Services’e (IANS) verdiği demeçte, Bitcoin’in altında yatan teknolojinin artan üretkenliği, şeffaflığı ve azalan maliyetleri sayesinde 2024’e kadar ülkenin ekonomisine 5 milyar Dolar giriş olabileceğini söyledi.

“Blok zincir ekosistemi Hindistanda gelişmekte. Bu teknolojinin, mevcut sosyal medya ve bulut teknolojisi ile nasıl daha basit ve kolay kullanılabileceğinin farkındalığının yaratılması, ülkenin bunun potansiyelini anlamasında büyük bir mesafe kaydettirebilecektir.”

Viswanathan bunların yanında ülkede, yetkin insan kaynağının olmaması ve yetersiz bilyisayar altyapısı sebebiyle blok zincir ekonomisinin ilerleyemediğini belirtti. Şu anda Hindistan’da sadece 20-30 civarında blok zincir start-up’ı mevcut.

10.000 Girişim İnisiyatifi’ne başkanlık eden NASSCOM’daki üst düzey bir yetkili, ekosistemin ülkedeki ekonomik büyümeyi hızlandırmaya hazır hale gelebilmesi için daha fazla yatırım yapılması adına çağrıda bulundu. Hindistan’da teknolojinin bilinirliğinin yaratılmasının ihtiyacı sebebiyle, NASSCOM, diğer faaliyetlerin yanı sıra ortak web seminerleri ve bilgi paylaşımı yaratmak için Kanadalı Blockchain Research Institute (BRI) ile işbirliği yapmıştır.

BRI aynı zamanda NASSCOM ile NASSCOM Endüstri Ortaklığı Programı (NIPP) Blok Zincir Meydan Okuması için birlikte çalıştılar. Bu da, Bangaluru’da 28-29 Temmuz’da düzenlenecek ve yeni yeteneklerin yenilikçi çözümler üretmek için birlikte çalışacağı 36 saatlik bir oturumla yapılacak. Viswanathan’a göre bu meydan okuma, farkındalığı arttırmak, blok zincirini hakkında bilgi edinmek ve nasıl geliştirilebileceğini kavramak için büyük bir fırsat olacak.

 

 

 

Kaynak: