Coincheck’i Satın Alan Monex Group, ABD’de Kripto Ticaret Platformu Kuracak

 

Bu bahar, hacklenen Japon kripto-para borsası Coincheck’i satın aldığını açıklayan online borker Monex Group, ABD merkezli bir ticaret platformu kurmayı planladığı öğrenildi.

Cuma günü yapılan bir finansal bilgilendirmede özet olarak, Monex’in 2011 yılında satın aldığı menkul kıymetler aracılık şirketi olan TradeStation’ın kripto-para birimine dayalı bir iştiraki olarak TradeStation Crypto Inc.’i kurmayı planladığını doğrulandı.

Cointelegraph Japonya’nın bildirdiğine göre, Monex CEO’su Oki Matsumoto, Nisan ayınsa satın aldıkları Coincheck’in önümüzdeki ay tam olarak çalışmaya başlayacağının sinyallerini verdi.

Matsumoto, başlangıçta Haziran ayında Coincheck’in işlemlere başlamasını öngörüyordu, ancak Japon Finansal Düzenleme Kurumu (FSA) tarafından verilen bir lisansın alınmasının gecikmesi, açılışın ileri bir tarihe itilmesi ile sonuçlandı.

Bir kaynağın verdiği demeçte, CEO “FSA’dan bir lisans alabileceğinden emin” olduğunu söyledi ve Monex’in “siber güvenlik ve iç kontrol için yatırım yapmayı çoktan bitirdiğini” doğruladı.

Monex’in devralınmasından bu yana faaliyet göstermeye devam eden firmanın, Ocak ayında yaşanan ve endüstrinin gördüğü en büyük hack olayı olan, 534 milyon dolarlık soygundan sonra düzenleyicilerin taleplerini sıkı bir bağlılıkla yerine getirdikleri gözlendi.

Mayıs ayında yetkililer, ilk olarak ABD pazarına girme planlarını duyururken, Coincheck’in işlem defterinden dört anonimlik odaklı altkoini kaldırdılar.

Matsumoto, şunları ekledi;

Japonya, kripto konusunda bir adım önde gibi görünse de, bir menkul kıymet ya da token mi olduğunun kararı ve kurumsal yatırımcıların ilgisini çekme konusunda ABD ve Avrupa daha ileride.

 

 

Kaynak: