Japon Düzenleyiciler, Kredili İşlemlere Sınır Getirmek İstiyorlar

Japonya Sanal Para Borsa Birliği (JVCEA), üye borsalara, kredili ticaret üzerine kısıtlamalar koymak istediğini söyledi. Japonya’nın kripto para öz-düzenleyici kurulu planlarının haberi, Çin medyasında 24 Temmuz’da yayınlanan bir basın haberinden geldi.

Kredili ticaret, kripto tüccarlarının kendi başlarına alabileceklerinden daha fazla kripto-para birimi satın almak veya satmak için kullandıkları komisyoncudan para borçlanması uygulamasıdır ve böylece potansiyel karlarını yanında zararları ile birlikte artırırlar.

Resmi olarak bu yılın başlarında faaliyete geçtikten sonra kendi verimliliğine ilişkin nabız yoklamaya devam eden JVCEA, marj işlemlerinde borçlanılabilinecek miktarı yatırım miktarının dört katına sınırlamak istiyor.

“Bu, sanal para birimlerinin ani fiyat dalgalanmasından dolayı yatırımcıların çok fazla zarar görmesini engellemeyi hedefliyor” diyen JiJi.com, grubun destek aldığı takdirde bir ay içinde kuralı hayata geçirmeyi planladığını da sözlerine ekledi.

JVCEA, Japonya’nın kripto para ekonomisinin önemli bir unsuru olarak güvenilirliği teşvik etme arzusundan doğdu.

Coincheck’in, Ocak ayında yaşadığı 534 milyon dolarlık hack hırsızlığı sonrasında yerel borsalar büyük bir kargaşa ile boğuştular.

Buna rağmen, grubun karşılaştığı dişli sorunlar, Haziran ayında, iki adet yönetici yardımcısını kaybetti. Her iki yöneticide Finansal Hizmetler Ajansı’ndan gelen bağlılık talepleri ile yüzleşen borsaların CEO’larıydı.

 

 

 

Kaynak: