İngiltere Merkez Bankası, Blok Zincir Teknolojisine Adaptasyonda Önemli Bir Adım Attı

626932588

Reuters’in Pazartesi günü bildirdiğine göre, İngiltere Merkez Bankası’nın (BoE) güncellenmiş ödeme sistemi, blok zincir tabanlı finansal teknoloji uygulamalarıyla uyumlu olacak.

Duyuru, BoE’nin İngiltere’deki bankacılık ve ticaret için esas olan, ülke ekonomisinin neredeyse üçte biri olan yılda 500 milyar sterlin değerinde işlem gerçekleştiren Gerçek Zamanlı Brüt Çözüm Sistemi’ni (RTGS) modernize etmek için devam eden çabaları arasında yer alıyor. Geliştirilen sistemin 2020 yılında başlatılması bekleniyor ve siber saldırılara karşı dirençli olacak şekilde tasarlanacak, aynı zamanda daha geniş sayıdaki küçük işletmelere de sunulacak.

Bu, küçük işletmelerin sistemi, büyük bir banka aracılığında olmadan doğrudan kullanabilmelerini sağlayacak.

Mart ayında, BoE, geri bildirim almak amaçlı, ödeme teknolojileri sağlayıcıları Baton Systems and Token, R3 ve Clearmatics dahil olmak üzere çeşitli firmalara sistemin Proof of Work’ünü sundu. Yenilenmiş bulut tabanlı RTGS servisinin, dağıtılmış defter teknolojisine (DLT) dayalı sistemlerle etkileşime girip giremeyeceği ve yeni teknolojilerin kullanımıyla işlevselliğinin nasıl genişletilebileceği soruldu.

BoE Pazartesi günü yaptığı açıklamada şunları söyledi:

Tüm katılımcılar, yenilenen RTGS servisinin sunduğu işlevlerin sisteme bağlanılarak etkinleştiğini ve merkez bankasındaki hesaplarına ulaştıklarını onayladı.

Merkez bankasındaki paraya optimum girişi sağlayacak bir çok öneri aldık.

Bu önerilerden biri, verilerin çalınmasını veya değiştirilmesini önlemek için “kriptografik  ispat” yönteminin olası kullanımının araştırılması oldu.

 

 

Kaynak: